top of page
AD For  BUILDING FIBER TO ALL OF FULTON COUNTY (Facebook Post).png
Woodlawn Hospital.png
RTCtv4 2 Space Shoppers Guide Ad.png
Webbs Family Pharmacy.png
First Federal Savings Bank Banner.png
Nutrien Ag Solutions Banner.png
Post: Blog2_Post
  • Val T.

Dodt’s trot great enough to make state by 0.7 seconds

Montgomery falls 5 seconds short; Caston runners eliminated


BY VAL TSOUTSOURIS

Sports Editor, RTC

Leighton Dodt

Pioneer junior Leighton Dodt ran a 16:19.7 at the Brownsburg boys cross-country regional to qualify for the IHSAA state finals.

Dodt finished 34th overall in the field of 246 runners and 15th among individuals on non-advancing teams.

The top five teams and the top 15 individuals on non-advancing teams qualified for state. Pioneer’s team did not advance as they finished 18th in the 26-team field.

Dodt’s margin was narrow as he beat out Western’s Aden Yeary, who ran a 16:20.4. Ben Davis’ Aboubakar Ibrahim was just 0.3 seconds behind Yeary in the stampede for the line.

Dodt is advancing to his first state finals. He won last year’s regional when the regional was held at Culver Academy and there were 16 regionals statewide and not the current five.

Other Pioneer runners included senior Carson Meyer, who was 75th in 16:59; freshman Dane Bowditch, who was 140th in 17:50; senior Jackson Baker, who improved his sectional time by 51 seconds and finished 171st in 18:14; freshman Jack Nance, who was 184th in 18:26; sophomore Elliott Cooper, who was 238th in 20:38; and sophomore Kevin Gluth, who was 246th in 22:14.

The other area runner in the race was Caston senior Edison Byrum, who chopped 45 seconds off his sectional time at Logansport one week earlier and ran a 17:15. He finished 92nd.

Meanwhile, in the girls race, Pioneer senior Violet Montgomery finished 39th overall in the field of 246 runners in 20:00. She finished 16th among individuals pon non-advancing teams in her final prep race. Herron’s Ruth Miller got the final individual state spot in 19:55.

Freshman Ellie Hines, the other Pioneer runner, finished in 208th place in 24:07.

The season for three Caston sophomore runners also ended: Camila Hernandez-Rios was 171st in 23:05, Alexa Lowe was 176th in 23:12, and Jaded Aguilar was 225th in 24:51.

Lowe was running in her second regional while Hernandez-Rios and Aguilar were running in their first.

Carmel won the boys regional title with 34 points, Brownsburg (99), Zionsville (113), North Central (Indianapolis) (137) and Avon (186) also advanced to state.

Carmel’s Tony Provenzano won the individual title in 15:12. The top 19 runners finished under 16 minutes.

North Central (Indianapolis) won the girls team title with 70 points. Carmel (88), Zionsville (144), Brownsburg (149) and Harrison (West Lafayette) (169) also earned state berths.

Indianapolis Chatard’s Julia Score won the girls race in 17:37.

The regional covered a swath from Caston in the north all the way to Sullivan, Shakamak and Clay City in the south.

BROWNSBURG GIRLS REGIONAL RESULTS: North Central (Indianapolis) 70, Carmel 88, Zionsville 144, Brownsburg 149, Harrison (West Lafayette) 169, Brebeuf Jesuit 182, Avon 221, Indianapolis Chatard 227, Northview 287, Seeger 302, Plainfield 343, West Lafayette 391, Maconaquah 399, Western 404, Northwestern 467, Ben Davis 504, Terre Haute South 510, Park Tudor 530, Terre Haute North 545, Lewis Cass 549, Faith Christian 628, McCutcheon 629, Carroll (Flora) 674, West Vigo 678, Sullivan 862

PIONEER RESULTS

39. Violet Montgomery – 20:00, 208. Ellie Hines – 24:07

CASTON RESULTS

171. Camila Hernandez-Rios – 23:05, 176. Alexa Lowe – 23:12, 225. Jaded Aguilar – 24:51

TOP 15 INDIVIDUALS ON NON-ADVANCING TEAMS: 1. Julia Score (Indianapolis Chatard) – 17:37, 2. Jessica Hegedus (Avon) – 18:15, 3. Hannah Moore (Northwestern) – 18:18, 4. Hadessah Austin (Seeger) – 18:37, 5. Ellia Hayes (Northview) – 18:39, 6. Lucy Wood (Brebeuf Jesuit) – 18:52, 7. Henny Schminke (West Lafayette) – 19:03, 8. Isabel Garcia (Brebeuf Jesuit) – 19:05, 9. Gnister Grant (Northview) – 19:12, 10. Aftin Griffin (Lewis Cass) – 19:13, 11. Ava Watkins (Avon) – 19:14, 12. Emily Garten (Brebeuf Jesuit) – 19:32, 13. Courtney Adams (Northwestern) – 19:35, 14. Grace Leppert (Indianapolis Chatard) – 19:43, 15. Ruth Miller (Herron) – 19:55

Individual champion: Julia Score (Indianapolis Chatard) – 17:37

BROWNSBURG BOYS REGIONAL RESULTS (POINTS IN PARENTHESES): Carmel 34, Brownsburg 99, Zionsville 113, North Central (Indianapolis) 137, Avon 186, West Lafayette 252, Pike 261, Indianapolis Chatard 267, Harrison (West Lafayette) 293, Terre Haute South 303, Northview 327, Plainfield 367, Western 368, Ben Davis 377, Lafayette Jeff 387, Lewis Cass 438, Maconaquah 472, PIONEER 475, Clinton Prairie 506, Heritage Christian 520, Crawfordsville 534, McCutcheon 537, Seeger 543, South Putnam 554, Terre Haute North 653, Clay City 730

PIONEER RESULTS (475 POINTS, 18TH PLACE)

34. Leighton Dodt – 16:19 (29), 75. Carson Meyer – 16:59 (65), 140. Dane Bowditch – 17:50 (114), 171. Jackson Baker – 18:14 (128), 184. Jack Nance – 18:26 (139), 238. Elliott Cooper – 20:38, 246. Kevin Gluth – 22:14

CASTON RESULTS

92. Edison Byrum – 17:15

TOP 15 INDIVIDUALS ON NON-ADVANCING TEAMS: 1. Cameron Todd (Brebeuf Jesuit) – 15:17, 2. Jack Hearld (Danville) – 15:44, 3. Landon Miller (Greencastle) – 15:45, 4. Christopher Angeles (Frankfort) – 15:47, 5. Jakob Nehring (Plainfield) – 15:49, 6. Ryan Miloudi (West Lafayette) – 15:55, 7. Jcim Grant (Northview) – 15:58, 8. Max Bourgeois (Indianapolis Chatard) – 16:02, 9. J.D. Haines (Indianapolis Chatard) – 16:04, 10. Obadiah Greene (Eastern (Greentown)) – 16:08, 11. Matthias Smith (Pike) – 16:10, 12. Hayden Kemple (Clinton Prairie) – 16:11, 13. Jaiden Goins (Harrison (West Lafayette)) – 16:15, 14. Simon Bosslet (Pike) – 16:18, 15. LEIGHTON DODT (PIONEER) – 16:19

Individual champion: Tony Provenzano (Carmel) – 15:12





77 views0 comments

Comments


RTCtv4 App AD.png
Mike Anderson Rochester.png
bottom of page