top of page
AD For  BUILDING FIBER TO ALL OF FULTON COUNTY (Facebook Post).png
Woodlawn Hospital.png
RTCtv4 2 Space Shoppers Guide Ad.png
Webbs Family Pharmacy.png
First Federal Savings Bank Banner.png
Nutrien Ag Solutions Banner.png
Post: Blog2_Post
  • Val T.

Rochester boys swimming wins 5 individual events, 2 relays, tops Kokomo, Logansport

Girls beat Logansport but fall to Kokomo


BY VAL TSOUTSOURIS

Sports Editor, RTC


Kylie Haselby

The Rochester boys swimming team went 2-0 while the Rochester girls swimming team went 1-1 in a three-way dual meet with Kokomo and Logansport at the Rochester Middle School pool Saturday.

The Rochester boys beat Logansport 102-71 and Kokomo 109-59.

The Rochester girls defeated Logansport 83-66 but lost to Kokomo 109-53.

Rochester had five individual champions in the boys meet, including Tanner Reese in the 200 freestyle, Wes Steininger in the 200 individual medley, Spencer Backus in the 100 freestyle, Jake Seuferer in the 500 freestyle and Reece Johnson in the 100 backstroke. 


Reece Johnson

Reese, Backus, Steininger and Seuferer also teamed up to win the 200 freestyle relay in 1:41.12 and the 400 freestyle relay in 3:41.62.

The Rochester girls had no individual champions, but junior Ava Thomas took second in the 50 freestyle in 32.02 seconds and third in the 500 freestyle in 7:19.21. Also, Kylie Haselby took second in diving.

GIRLS RESULTS: ROCHESTER 83, LOGANSPORT 66; KOKOMO 109, ROCHESTER 53

Scoring on 6-4-3-2-1 basis for individual events and 8-4-2 basis for relays

Winners plus all Rochester scorers

200 medley relay

1. Kokomo (Rakestraw, Hawkins, Simmons, Armstrong) – 2:09.22, 3. Rochester (Kylie Haselby, Kaedra Shook, Ava Thomas, Skyla Mitchell) – 2:49.58, 4. Rochester (Aubrey Miller, Audrey Tobin, Audrey Widman, Payton Moore) – 3:13.13

200 freestyle

1. Frederick (KOK) – 2:18.77, 5. Kaedra Shook (RHS) – 3:13.03, 6. Audrey Widman (RHS) – 3:24.67

200 individual medley

1. Rakestraw (KOK) – 2:38.39, 3. Seanna Gudas (RHS) – 3:41.49, 4. Payton Moore (RHS) – 4:01.50

50 freestyle

1. Nicoles (LOG) – 31.75 seconds, 2. Ava Thomas (RHS) – 32.02, 3. Kylie Haselby (RHS) – 33.02

Diving

1. Murillo (LOG) – 149.00 points, 2. Kylie Haselby (RHS) – 141.40

100 butterfly

1. Simmons (KOK) – 1:00.50, 3. Kaedra Shook (RHS) – 1:56.93

100 freestyle

1. Hawkins (KOK) – 1:00.67, 4. Aubrey Miller (RHS) – 1:19.80, 5. Seanna Gudas (RHS) – 1:19.87

500 freestyle

1. Frederick (KOK) – 6:14.22, 3. Ava Thomas (RHS) – 7:19.21

200 freestyle relay

1. Kokomo (Stout, Belzer, Frederick, Rakestraw) – 2:08.24, 3. Rochester (Skyla Mitchell, Aubrey Miller, Payton Moore, Seanna Gudas) – 2:21.80

100 backstroke

1. Simmons (KOK) – 1:02.11, 3. Skyla Mitchell (RHS) – 1:30.01, 6. Audrey Widman (RHS) – 2:06.44

100 breaststroke

1. Hawkins (KOK) – 1:21.70, 4. Audrey Tobin (RHS) – 2:11.49

400 freestyle relay

1. Kokomo (Armstrong, Frederick, Hawkins, Simmons) – 4:20.97, 3. Rochester (Skyla Mitchell, Seanna Gudas, Ava Thomas, Kylie Haselby) – 5:17.72, 5. Rochester (Aubrey Miller, Payton Moore, Audrey Widman, Audrey Tobin) – 5:59.73

BOYS RESULTS: ROCHESTER 102, LOGANSPORT 71; ROCHESTER 109, KOKOMO 59

Scoring on 6-4-3-2-1 basis for individual events and 8-4-2 basis for relays

Winners plus all Rochester scorers

200 medley relay

1. Logansport (Fincher, Ferris, Morrow, Loman) – 1:57.34, 2. Rochester (Reece Johnson, Lane Shank, Spencer Backus, Noah Riffle) – 2:03.66, 5. Rochester (Grant Bailey, Seth Flenar, Brevin Nicholson, Elliot Miller) – 2:43.25

200 freestyle

1. Tanner Reese (RHS) – 2:02.29, 3. Lane Shank (RHS) – 2:16.95

200 individual medley

1. Wes Steininger (RHS) – 2:25.95, 3. Reece Johnson (RHS) – 2:32.79

50 freestyle

1. Fincher (LOG) – 23.16 seconds, 2. Jake Seuferer (RHS) – 24.41, 4. Seth Flenar (RHS) – 30.98, 6. Grant Bailey (RHS) – 31.81, 10. Elliot Miller (RHS) – 39.38

Diving

1. Rogers (LOG) – 199.90 points, 2. Peyton Brooks (RHS) – 179.50

100 butterfly

1. Fincher (LOG) – 55.44 seconds, 2. Tanner Reese (RHS) – 1:02.92, 3. Wes Steininger (RHS) – 1:03.66

100 freestyle

1. Spencer Backus (RHS) – 56.12 seconds, 3. Brevin Nicholson (RHS) – 1:07.50, 5. Grant Bailey (RHS) – 1:10.70

500 freestyle

1. Jake Seuferer (RHS) – 5:21.65, 5. Noah Riffle (RHS) – 7:08.44

200 freestyle relay

1. Rochester (Tanner Reese, Spencer Backus, Wes Steininger, Jake Seuferer) – 1:41.12, 3. Rochester (Reece Johnson, Brevin Nicholson, Lane Shank, Noah Riffle) – 1:53.18

100 backstroke

1. Reece Johnson (RHS) – 1:08.55, 5. Elliot Miller (RHS) – 2:03.27

100 breaststroke

1. Ferris (LOG) – 1:17.20, 2. Lane Shank (RHS) – 1:23.44, 6. Seth Flenar (RHS) – 1:37.88

400 freestyle relay

1. Rochester (Tanner Reese, Spencer Backus, Wes Steininger, Jake Seuferer) – 3:41.62, 4. Rochester (Noah Riffle, Brevin Nicholson, Seth Flenar, Grant Bailey) – 4:48.25


34 views0 comments

Comments


RTCtv4 App AD.png
Mike Anderson Rochester.png
bottom of page