top of page
AD For  BUILDING FIBER TO ALL OF FULTON COUNTY (Facebook Post).png
Woodlawn Hospital.png
RTCtv4 2 Space Shoppers Guide Ad.png
Webbs Family Pharmacy.png
First Federal Savings Bank Banner.png
Nutrien Ag Solutions Banner.png
Post: Blog2_Post
  • Val T.

Rochester swimming roundup: Boys take 3rd, girls 7th at Warsaw Invite

Seuferer, Steininger, Reese, Backus win 200 free relay


BY VAL TSOUTSOURIS

Sports Editor, RTC


Jake Seuferer

Led by two wins from senior Jake Seuferer, the Rochester boys swimming team scored 275.5 points and finished third out of eight teams at the Warsaw Invitational on Dec. 2.

Meanwhile, the Rochester girls scored 127 points and finished seventh out of eight teams.

Warsaw won both the girls and boys team titles in their home pool. The Warsaw girls scored 540 points, and the Warsaw boys scored 593.

Rochester swimmers combined for 17 personal best swims and five additional season best times.


Kylie Haselby

Seuferer won the 500 freestyle in 5:16.85, which was 6.45 seconds faster than runner-up Riley Foote from Fort Wayne Snider.

Just minutes later, Seuferer also joined Tanner Reese, Spencer Backus and Wes Steininger to win the 200 freestyle relay in 1:37.04.

The fastest Rochester girl was Kylie Haselby, who was ninth in the 100 freestyle in 1:11.09. The fastest relay was the 200 freestyle, which was sixth in 2:16.29. The team consisted of Kylie Haselby, Ava Thomas, Skyla Mitchell and Jenna Seuferer.

Girls results: Warsaw 540, Fort Wayne Snider 429, Manchester 295, Muncie Central 240, Northwestern 196, Wabash 154, Rochester 127, Fort Wayne Northrop 95

Winners plus all Rochester results

200 medley relay

1. Warsaw (Josellis, Stevens, Shimasaki, Howett) – 2:02.83, 10. Rochester (Kylie Haselby, Lily Chipps, Ava Thomas, Skyla Mitchell) – 2:43.52, 13. Rochester (Audrey Tobin, Kaedra Shook, Payton Moore, Seanna Gudas) – 3:19.39

200 freestyle

1. Sims (NW) – 1:56.18, 15. Skyla Mitchell (RHS) – 2:51.86, 17. Payton Moore (RHS) – 3:15.02, 18. Audrey Widman (RHS) – 3:20.06

200 individual medley

1. Shimasaki (WAR) – 2:26.96, 14. Jenna Seuferer (RHS) – 3:27.96. DQ. Seanna Gudas (RHS)

50 freestyle

1. Garcia (MAN) – 25.37 seconds, 15. Ava Thomas (RHS) – 32.14, 22. Kaedra Shook (RHS) – 37.45, 24. Riley Vessels (RHS) - 41.24

100 butterfly

1. Shimasaki (WAR) – 1:08.57

100 freestyle

1. Sims (NW) – 53.93 seconds, 9. Kylie Haselby (RHS) – 1:11.09, 15. Jenna Seuferer (RHS) – 1:22.10, 23. Riley Vessels (RHS) – 1:37.35, 25. Audrey Tobin (RHS) – 1:40.74

500 freestyle

1. Abbott (FWSN) – 5:59.36, 11. Ava Thomas (RHS) – 7:24.14, 15. Kaedra Shook (RHS) – 8:43.31

200 freestyle relay

1. Warsaw (Stevens, Shimasaki, Strange, Howett) – 1:47.81, 6. Rochester (Kylie Haselby, Ava Thomas, Skyla Mitchell, Jenna Seuferer) – 2:16.29, 8. Rochester (Audrey Widman, Lily Chipps, Payton Moore, Riley Vessels) – 2:41.78

100 backstroke

1. Binion (NW) – 1:09.08, 11. Kylie Haselby (RHS) – 1:20.83, 14. Skyla Mitchell (RHS) – 1:28.09, DQ. Audrey Widman (RHS)

100 breaststroke

1. Garcia (MAN) – 1:16.67, 17. Lily Chipps (RHS) – 1:54.56, 19. Seanna Gudas (RHS) – 1:59.41, DQ. Audrey Tobin (RHS)

400 freestyle relay

1. Fort Wayne Snider (Porter, C. Blackman, A. Blackman, Abbott) – 4:04.91, 10. Rochester (Payton Moore, Jenna Seuferer, Kaedra Shook, Seanna Gudas) – 5:44.58, 13. Rochester (Lily Chipps, Audrey Widman, Riley Vessels, Audrey Tobin) – 6:32.56

Boys results: Warsaw 593, Northwestern 425, Rochester 275.5, Muncie Central 213, Wabash 198.5, Fort Wayne Snider 170, Fort Wayne Northrop 161, Manchester 110

Winners plus all Rochester results

200 medley relay

1. Northwestern (DeWitt, Ortman, Martin, Muñoz) – 1:50.38, 2. Rochester (Jake Seuferer, Wes Steininger, Tanner Reese, Reece Johnson) – 1:55.49, 12. Rochester (Grant Bailey, Lane Shank, Brevin Nicholson, Seth Flenar) – 2:31.95

200 freestyle

1. Foote (FWSN) – 1:54.87, 3. Tanner Reese (RHS) – 2:02.41, 16. Seth Flenar (RHS) – 2:30.29

200 individual medley

1. Brown (WAR) – 2:08.68, t-6. Spencer Backus (RHS) – 2:28.78, 9. Reece Johnson (RHS) – 2:33.40

50 freestyle

1. McCann (WAB) – 22.59 seconds, 3. Jake Seuferer (RHS) – 23.78, 7. Wes Steininger (RHS) – 24.85, 19. Noah Riffle (RHS) – 28.80

100 butterfly

1. Purnell (FWN) – 53.97 seconds, 6. Tanner Reese (RHS) – 1:01.89, 7. Wes Steininger (RHS) – 1:02.92

100 freestyle

1. Manwaring (WAR) – 51.86 seconds, 5. Lane Shank (RHS) – 59.23, 20. Brevin Nicholson (RHS) – 1:09.82, 24. Grant Bailey (RHS) – 1:18.45

500 freestyle

1. Jake Seuferer (RHS) – 5:16.85, 10. Reece Johnson (RHS) – 6:33.74, 16. Noah Riffle (RHS) – 6:58.62

200 freestyle relay

1. Rochester (Tanner Reese, Spencer Backus, Jake Seuferer, Wes Steininger) – 1:37.04, 11. Rochester (Noah Riffle, Brevin Nicholson, Seth Flenar, Grant Bailey) – 2:05.74

100 backstroke

1. Purnell (FWN) – 55.99 seconds, 5. Spencer Backus (RHS) – 1:08.40, 15. Brevin Nicholson (RHS) – 1:27.50, 19. Grant Bailey (RHS) – 1:44.43

100 breaststroke

1. Swinehart (WAR) – 1:05.31, 13. Lane Shank (RHS) – 1:23.83, 17. Seth Flenar (RHS) – 1:38.82

400 freestyle relay

1. Warsaw (Manwaring, Brown, Zaugg, Swinehart) – 3:27.81, 6. Rochester (Spencer Backus, Reece Johnson, Lane Shank, Noah Riffle) – 4:05.16


21 views0 comments

Comments


RTCtv4 App AD.png
Mike Anderson Rochester.png
bottom of page