• Val T.

Rochester swimming update: Girls 4th, boys 3rd at Warsaw Invite

RHS girls basketball game with Mac now varsity only


BY VAL TSOUTSOURIS

Sports Editor, RTC

Swimming

Makenna Beall won the 500 freestyle and was second in the 200 freestyle for the Rochester girls swimming team at the Warsaw Invitational Dec. 5, helping RHS place fourth in the seven-team field.

Beall, a junior, won the 500 freestyle in 5:35.57, which was just under 13 seconds faster than Warsaw junior Gracie Willig.

Beall lost the 200 freestyle to Manchester’s Josie Briner by 0.07 seconds.

Other RHS swimmers finishing in the top eight in their events included Elena Bode, who was third in the 100 breaststroke and fifth in the 200 individual medley; Kendyll Bradley, who was fifth in the 100 freestyle; and Ellie Shank, who was sixth in the 500 freestyle race won by Beall.

Shank, Beall, Bradley and Bode swam the 400 freestyle relay and claimed third in 4:19.41 and swam the 200 medley relay and finished sixth in 2:16.96.

RHS also placed third out of seven teams in the Warsaw Invitational boys meet.

The top RHS finisher was freshman Jake Seuferer, who was second in the 500 freestyle and fourth in the 200 freestyle. Layne Backus also finished in the top eight in multiple events, placing third in the 100 freestyle and sixth in the 50 freestyle.

Other RHS swimmers finishing in the top eight in their event included Ethan Brady and Dylan Steininger, who were third and sixth, respectively, in the 100 breaststroke; Jake Freeman, who was seventh in the 200 freestyle; Wes Steininger, who was seventh in the 100 butterfly; and Peyton Hiatt, who was eighth in the 100 freestyle.

The 200 medley and 400 freestyle relays finished third while the 200 freestyle relay claimed fourth. Seuferer, Brady, Wes Steininger and Dylan Steininger comprised the medley relay. Backus joined Seuferer and the Steininger brothers on the 400 freestyle relay. Brady, Backus, Freeman and Hiatt comprised the 200 freestyle relay team.

RHS also entered a second team in the 400 freestyle relay, and the team of Freeman, Hiatt, Tanner Reese and Lane Shank placed fifth.

WARSAW INVITATIONAL GIRLS RESULTS: Warsaw 726, Northwestern 440, Fort Wayne Snider 320.5, Rochester 169, Manchester 153.5, Wabash 41, Northfield 25

Winners plus all Rochester results

200 medley relay

1. Northwestern (Bath, Harrison, Bourff, Baxter) – 2:01.53, 6. Rochester (Ellie Shank, Elena Bode, Makenna Beall, Kendyll Bradley) – 2:16.96

200 freestyle

1. J. Briner (MAN) – 2:03.37, 2. Makenna Beall (RHS) – 2:03.44, 9. Ellie Shank (RHS) – 2:22.68

200 individual medley

1. Malagon (WAR) – 2:29.91, 5. Elena Bode (RHS) – 2:42.95

50 freestyle

1. Harrison (NW) – 24.68 seconds, 10. Kendyll Bradley (RHS) – 30.35, 17. Araceli Ochoa (RHS) – 37.61

100 butterfly

1. J. Briner (MAN) – 1:02.26

100 freestyle

1. Harrison (NW) – 54.88 seconds, 5. Kendyll Bradley (RHS) – 1:07.18, 16. Araceli Ochoa (RHS) – 1:28.44

500 freestyle

1. Makenna Beall (RHS) – 5:35.57, 6. Ellie Shank (RHS) – 6:29.59

200 freestyle relay

1. Warsaw (Marcuccilli, Scholl, Howett, Boston) – 1:48.68

100 backstroke

1. Bath (NW) – 1:06.46

100 breaststroke

1. Marcuccilli (WAR) – 1:19.28, 3. Elena Bode (RHS) – 1:22.22

400 freestyle relay

1. Northwestern (Harrison, Baxter, Bourff, Bath) – 4:01.44, 3. RHS (Ellie Shank, Makenna Beall, Kendyll Bradley, Elena Bode) – 4:19.41

WARSAW INVITATIONAL BOYS RESULTS: Warsaw 487, Northwestern 343, Rochester 317, Fort Wayne Snider 241, Wabash 173, Manchester 167, Northfield 40

Winners plus all Rochester results

200 medley relay

1. Fort Wayne Snider (Henderson, Whitehill, Foote, Kaiser) – 1:47.07, 3. RHS (Jake Seuferer, Ethan Brady, Wes Steininger, Dylan Steininger) – 1:58.57

200 freestyle

1. Ray (Warsaw) – 1:54.76, 4. Jake Seuferer (RHS) – 2:01.80, 7. Jake Freeman (RHS) – 2:30.41

200 individual medley

1. Blossom (WAB) – 2:07.90, 6. Dylan Steininger (RHS) – 2:29.97, 8. Wes Steininger (RHS) – 2:30.98, 9. Ethan Brady (RHS) – 2:32.66

50 freestyle

1. Ray (WAR) – 22.46 seconds, 6. Layne Backus (RHS) – 25.48, 10. Lane Shank (RHS) – 31.60, 12. Tanner Reese (RHS) – 33.71

100 butterfly

1. Dale (NF) – 57.24 seconds, 7. Wes Steininger (RHS) – 1:07.68

100 freestyle

1. Kaiser (FWS) – 51.67 seconds, 3. Layne Backus (RHS) – 58.95, 8. Peyton Hiatt (RHS) – 1:08.52, 10. Lane Shank (RHS) – 1:15.27

500 freestyle

1. Blossom (WAB) – 5:01.84, 2. Jake Seuferer (RHS) - 5:31.60

200 freestyle relay

1. Northwestern (Deck, Gingerich, Baxter, Champion) – 1:43.53, 4. RHS (Ethan Brady, Layne Backus, Jake Freeman, Peyton Hiatt) – 1:56.08

100 backstroke

1. Dale (NF) – 58.87 seconds, 9. Jake Freeman (RHS) – 1:24.01, 12. Peyton Hiatt (RHS) – 1:33.96, 13. Tanner Reese (RHS) – 1:36.25

100 breaststroke

1. Wihebrink (WAR) – 1:03.25, 3. Ethan Brady (RHS) – 1:14.74, 6. Dylan Steininger (RHS) – 1:16.62

400 freestyle relay

1. Fort Wayne Snider (Henderson, Whitehill, Foote, Kaiser) – 3:33.29, 3. RHS (Layne Backus, Wes Steininger, Jake Seuferer, Dylan Steininger) – 3:52.00, 5. RHS (Jake Freeman, Peyton Hiatt, Tanner Reese, Lane Shank) – 5:00.10

Rochester 88, Lewis Cass 88 (girls, Nov. 30)

Rochester 89, Lewis Cass 45 (boys, Nov. 30)

Makenna Beall won three blue ribbons as the Lady Zs tied Lewis Cass in a road dual meet on Nov. 30.

Beall won the 200 individual medley and 100 butterfly and also swam a leg on the victorious 400 freestyle relay team. Other RHS individual event winners included Elena Bode in the 200 freestyle, Zoe Seward in the 100 freestyle and Ellie Shank in the 500 freestyle.

Shank, Seward, Beall and Bode helped RHS earn a tie for the meet by winning the 400 freestyle.

In the boys meet, Jake Seuferer and Dylan Steininger won four blue ribbons each and led RHS to the win. Seuferer won both the 200 freestyle and 100 butterfly. Steininger won the 200 individual medley and 100 breaststroke. Anthony Peterson won the 100 breaststroke.

Wes Steininger joined Seuferer, Dylan Steininger and Peterson on the victorious 200 medley and 400 freestyle relays.

GIRLS RESULTS: ROCHESTER 88, LEWIS CASS 88

Scoring on 6-4-3-2-1 basis for individual events and 8-4-2 basis for relays

Winners plus all Rochester scorers

200 medley relay

1. Lewis Cass (Scott, Zeck, Garland, Miller) – 2:09.76, 2. RHS (Zoe Seward, Elena Bode, Makenna Beall, Ellie Shank) – 2:16.48, 3. RHS (Macie Nelson, Lola Brady, Bella Riffle, Madilyn Calloway) – 2:36.08

200 freestyle

1. Elena Bode (RHS) – 2:22.55, 3. Kendyll Bradley (RHS) – 2:38.21

200 individual medley

1. Makenna Beall (RHS) – 2:22.93, 3. Bella Riffle (RHS) – 2:54.18, 5. Lola Brady (RHS) – 3:10.04

50 freestyle

1. Garland (LC) – 30.13 seconds, 2. Ellie Shank (RHS) – 31.18, 4. Melody Hisey (RHS) – 32.15

Diving

1. Scott (LC) – 165.30 points

100 butterfly

1. Makenna Beall (RHS) – 1:05.37, 4. Madilyn Calloway (RHS) – 1:32.18

100 freestyle

1. Zoe Seward (RHS) – 1:09.54, 5. Macie Nelson (RHS) – 1:21.83

500 freestyle

1. Ellie Shank (RHS) – 6:33.59, 2. Melody Hisey (RHS) – 6:59.68, 4. Kendyll Bradley (RHS) – 7:10.98

200 freestyle relay

1. Lewis Cass (Scott, Morgan, Zeck, Garland) – 1:57.46, 2. RHS (Madilyn Calloway, Bella Riffle, Melody Hisey, Kendyll Bradley) – 2:05.41

100 backstroke

1. Scott (LC) – 1:15.43, 2. Zoe Seward (RHS) – 1:22.09, 3. Bella Riffle (RHS) – 1:23.78, 4. Madilyn Calloway (RHS) – 1:23.82

100 breaststroke

1. Zeck (LC) – 1:15.22, 2. Elena Bode (RHS) – 1:24.61, 4. Lola Brady (RHS) – 1:39.10, 5. Macie Nelson (RHS) – 1:40.11

400 freestyle relay

1. RHS (Ellie Shank, Zoe Seward, Makenna Beall, Elena Bode) – 4:26.59, 3. RHS (Melody Hisey, Kendyll Bradley, Lola Brady, Macie Nelson) – 5:12.87

BOYS RESULTS: ROCHESTER 89, LEWIS CASS 45

Scoring on 6-4-3-2-1 basis for individual events and 8-4-2 basis for relays

Winners plus all Rochester scorers

200 medley relay

1. RHS (Jake Seuferer, Dylan Steininger, Wes Steininger, Anthony Peterson) – 2:01.67

200 freestyle

1. Jake Seuferer (RHS) – 2:05.12, 3. Wes Steininger (RHS) – 2:17.00, 4. Jake Freeman (RHS) – 2:31.43

200 individual medley

1. Dylan Steininger (RHS) – 2:30.55, 2. Anthony Peterson (RHS) – 2:50.31

50 freestyle

1. Ellington (LC) – 29.64 seconds, 2. Peyton Hiatt (RHS) – 30.85, 3. Tanner Reese (RHS) – 33.71, 4. Lane Shank (RHS) – 34.20

Diving

1. Ellington (LC) – 172.10 points

100 butterfly

1. Jake Seuferer (RHS) – 1:09.26

100 freestyle

1. Armstrong (LC) – 56.57 seconds, 2. Jake Freeman (RHS) – 1:07.18, 3. Tanner Reese (RHS) – 1:17.55, 4. Lane Shank (RHS) – 1:18.64

500 freestyle

1. Hedrick (LC) – 6:12.07, 2. Wes Steininger (RHS) – 6:20.45

200 freestyle relay

1. Lewis Cass (Hedrick, Benner, Ellington, Armstrong) – 2:00.73, 2. RHS (Peyton Hiatt, Tanner Reese, Lane Shank, Jake Freeman) – 2:11.77

100 backstroke

1. Anthony Peterson (RHS) – 1:16.32, 2. Peyton Hiatt (RHS) – 1:33.84

100 breaststroke

1. Dylan Steininger (RHS) – 1:17.38

400 freestyle relay

1. RHS (Dylan Steininger, Wes Steininger, Anthony Peterson, Jake Seuferer) – 4:02.43, 2. RHS (Peyton Hiatt, Lane Shank, Tanner Reese, Jake Freeman) – 5:11.06

Culver Academy 114, Rochester 56 (girls, Nov. 28): Makenna Beall won the 100 breaststroke in 1:15.88 and was the only RHS swimmer to win a blue ribbon in a dual meet at sectional rival Culver Academy Nov. 28.

The boys meet was canceled due to a coronavirus-related quarantine at Culver Academy.

GIRLS RESULTS: CULVER ACADEMY 114, ROCHESTER 56

Scoring on 6-4-3-2-1 basis for individual events and 8-4-2 basis for relays

Winners plus all Rochester results

200 medley relay

1. Culver Academy – 2:09.64, 2. RHS (Zoe Seward, Makenna Beall, Ellie Shank, Bella Riffle) – 2:17.70

200 freestyle

1. Heim (CGA) – 2:05.45, 2. Makenna Beall (RHS) – 2:06.85, 3. Bella Riffle (RHS) – 2:29.97, 4. Zoe Seward (RHS) – 2:31.30

200 individual medley

1. Baumgartner (CGA) – 2:18.77, 4. Ellie Shank (RHS) – 2:54.74, 5. Molly Vance-Gruss (RHS) – 3:05.64

50 freestyle

1. Baumgartner (CGA) – 25.66 seconds, 3. Melody Hisey (RHS) – 32.53, 4. Macie Nelson (RHS) – 34.17

Diving

1. Feick (CGA) – 199.38 points

100 butterfly

1. Youvan (CGA) – 1:11.25, 2. Apt (CGA) – 1:11.34

100 freestyle

1. Heim (CGA) – 5:49.21, 2. Ellie Shank (RHS) – 1:07.28, 3. Zoe Seward (RHS) – 1:09.30

500 freestyle

1. Heim (CGA) – 5:49.21, 3. Madilyn Calloway (RHS) – 7:02.62, 4. Molly Vance-Gruss (RHS) – 7:13.71

200 freestyle relay

1. Culver Academy – 1:51.33, 3. RHS (Bella Riffle, Macie Nelson, Lola Brady, Molly Vance-Gruss) – 2:15.66

100 backstroke

1. Kozak (CGA) – 1:15.48, 2. Madilyn Calloway (RHS) – 1:25.14, 3. Bella Riffle (RHS) – 1:25.70, 4. Melody Hisey (RHS) – 1:26.83

100 breaststroke

1. Makenna Beall (RHS) – 1:15.88, 4. Macie Nelson (RHS) – 1:37.95, 6. Lola Brady (RHS) – 1:40.00

400 freestyle relay

1. Culver Academy – 4:13.10, 2. RHS (Ellie Shank, Zoe Seward, Molly Vance-Gruss, Makenna Beall) – 4:32.33, 4. RHS (Madilyn Calloway, Melody Hisey, Macie Nelson, Lola Brady) – 5:14.12

RHS boys swimming goes 1-3 at Goshen DecaDual (Nov. 24): The Rochester boys swimming team went 1-4 at the Goshen DecaDuals Nov. 24. They lost 137-34 to NorthWood, lost 147-26 to Goshen, beat DeKalb 60-56 and lost to Angola 137-26.

Dylan Steininger was sixth in both the 200 and 500 freestyles. Wes Steininger was sixth in the 200 individual medley and eighth in the 100 butterfly.

Angola went 4-0 to win the meet.

ROCHESTER TEAM RESULTS

NorthWood 137, Rochester 34

Goshen 147, Rochester 26

Rochester 60, DeKalb 56

Angola 137, Rochester 26

GOSHEN DECADUAL BOYS RESULTS

Winners plus all Rochester results

200 medley relay

1. Goshen (Stutzman, Zehr, Franks, Moser) – 1:48.78, 7. RHS (Peyton Hiatt, Dylan Steininger, Wes Steininger, Lane Shank) – 2:23.89

200 freestyle

1. Miller (ANG) – 1:59.70, 6. Dylan Steininger (RHS) – 2;12.73, 13. Peyton Hiatt (RHS) – 2:45.87

200 individual medley

1. Zehr (GSH) – 2:11.82, 6. Wes Steininger (RHS) – 2:34.20

50 freestyle

1. Creager (ANG) – 24.62 seconds, 12. Jake Freeman (RHS) – 29.87, 16. Tanner Reese (RHS) – 34.95, 18. Lane Shank (RHS) – 37.07

Diving

1. Jones (NW) – 173.00 points

100 butterfly

1. Franks (GSH) – 1:00.95, 8. Wes Steininger (RHS) – 1:10.67

100 freestyle

1. Sanders (ANG) – 53.02 seconds, 14. Jake Freeman (RHS) – 1:10.68, 18. Tanner Reese (RHS) – 1:18.65

500 freestyle

1. Miller (ANG) – 5:28.55, 6. Dylan Steininger (RHS) – 6:23.33

200 freestyle relay

1. Angola (Kincannon, Pontorno, Miller, Creager) – 1:39.65, 8. RHS (Peyton Hiatt, Tanner Reese, Lane Shank, Jake Freeman) – 2:16.32

100 backstroke

1. Stutzman (GSH) – 1:00.86, 11. Peyton Hiatt (RHS) – 1:34.98

100 breaststroke

1. Zehr (GSH) – 1:06.57

400 freestyle relay

1. Angola (Creager, Pontorno, Sanders, Miller) – 3:37.48, 7. RHS (Wes Steininger, Dylan Steininger, Tanner Reese, Jake Freeman) – 4:30.10

RHS girls go 1-3 at Goshen DecaDuals (Nov. 21): The Rochester girls swimming team went 1-3 at the Goshen DecaDuals Nov. 21. They beat NorthWood 104-53, lost to Goshen 109-70, lost to DeKalb 81-79 and lost to Angola 108-59.

Makenna Beall starred for RHS, winning both the 200 individual medley in 2:20.69 and the 500 freestyle in 5:43.01. She was the only swimmer on any of the five teams to win multiple individual events.

Other RHS swimmers finishing in the top eight included Elena Bode, who was third in the 200 freestyle and 100 butterfly; Kendyll Bradley, who was fifth in the 50 freestyle and sixth in the 100 freestyle; Zoe Seward, who was eighth in the 50 freestyle and tied for third in the 100 backstroke; Molly Vance-Gruss, who was tied for third with Seward in the 100 backstroke; and Macie Nelson, who was seventh in the 100 breaststroke.

The top RHS relay was the 400 freestyle relay, which swam a 4:25.33 and finished second to Goshen. The team consisted of Beall, Seward, Bella Riffle and Bode.

ROCHESTER TEAM RESULTS

Rochester 104, NorthWood 53

Goshen 109, Rochester 70

DeKalb 81, Rochester 79

Angola 108, Rochester 59

GOSHEN DECADUAL GIRLS RESULTS

Winners plus all Rochester results

200 medley relay

1. DeKalb (Jarrettm Collins, Gillespie, Yarian) – 2:07.08, 4. RHS (Zoe Seward, Elena Bode, Makenna Beall, Kendyll Bradley) – 2:13.91, 7. RHS (Melody Hisey, Lola Brady, Molly Vance-Gruss, Araceli Ochoa) – 2:37.39

200 freestyle

1. Roberts (NW) – 2:09.84, 3. Elena Bode (RHS) – 2:21.46, 11. Molly Vance-Gruss (RHS) – 2:33.45, 13. Lola Brady (RHS) – 2:49.54

200 individual medley

1. Makenna Beall (RHS) – 2:20.69, 10. Bella Riffle (RHS) – 2:53.33

50 freestyle

1. George-Miller (GSH) – 26.19 seconds, 5. Kendyll Bradley (RHS) – 30.54, 8. Zoe Seward (RHS) – 31.28, 11. Macie Nelson (RHS) – 34.27, 13. Araceli Ochoa (RHS) – 38.83

Diving

1. Koble (NW) – 197.75 points

100 butterfly

1. Franks (GSH) – 1:01.87, 3. Elena Bode (RHS) – 1:17.68

100 freestyle

1. Gillespie (DEK) – 1:01.83, 6. Kendyll Bradley (RHS) – 1:10.00, 14. Araceli Ochoa (RHS) – 1:30.54

500 freestyle

1. Makenna Beall (RHS) – 5:43.01, 10. Melody Hisey (RHS) – 6:59.08

200 freestyle relay

1. Angola (Sungkakham, Antos, Steffel, Krebs) – 1:55.29, 5. RHS (Molly Vance-Gruss, Bella Riffle, Kendyll Bradley, Macie Nelson) – 2:09.80

100 backstroke

1. Toigo (ANG) – 1:10.76, t-3. Zoe Seward (RHS) – 1:20.09, t-3. Molly Vance-Gruss (RHS) – 1:20.09, 8. Bella Riffle (RHS) – 1:22.16

100 breaststroke

1. Collins (DEK) – 1:19.46, 7. Macie Nelson (RHS) – 1:36.65, 10. Lola Brady (RHS) – 1:38.51, 16. Melody Hisey (RHS) – 1:58.15

400 freestyle relay

1. Goshen (Espino, George-Miller, Murillo-Cruz, Hunter) – 4:10.05, 2. RHS (Makenna Beall, Zoe Seward, Bella Riffle, Elena Bode) – 4:25.33, 7. RHS (Araceli Ochoa, Lola Brady, Macie Nelson, Melody Hisey) – 5:22.29

Plymouth 99, Rochester 83 (girls, Nov. 17): Makenna Beall won the 200 individual medley and Also, Elena Bode took the 500 freestyle in 6:23.81.

RHS also won both the 200 and 400 freestyle relays. Kendyll Bradley, Bella Riffle, Molly Vance-Gruss and Zoe Seward teamed up to take the 200 freestyle in 2:07.60. Bode, Ellie Shank, Seward and Beall comprised the 400 free relay team, which won in 4:22.59.

GIRLS RESULTS: PLYMOUTH 99, ROCHESTER 83

Scoring on 6-4-3-2-1 basis for individual events and 8-4-2 basis for relays

Winners plus all Rochester scorers

200 medley relay

1. Plymouth (Keirn, Jacobs, Houin, South) – 2:10.55, 2. RHS (Ellie Shank, Elena Bode, Makenna Beall, Kendyll Bradley) – 2:17.76, 4. RHS (Ashlyn Hudkins, Macie Nelson, Bella Riffle, Melody Hisey) – 2:42.31

200 freestyle

1. Gritton (PLY) – 2:25.32, 2. Zoe Seward (RHS) – 2:28.76, 4. Melody Hisey (RHS) – 2:40.31, 6. Kendyll Bradley (RHS) – 2:45.73

200 individual medley

1. Makenna Beall (RHS) – 2:22.83, 3. Molly Vance-Gruss (RHS) – 2:52.69

50 freestyle

1. South (PLY) – 28.54 seconds, 2. Ellie Shank (RHS) – 30.43, 5. Araceli Ochoa (RHS) – 37.89

Diving

1. Bradway (PLY) – 150.55 points

100 butterfly

1. Makenna Beall (RHS) – 1:06.01, 2. Bella Riffle (RHS) – 1:15.57

100 freestyle

1. South (PLY) – 1:04.47, 2. Zoe Seward (RHS) – 1:08.83, 5. Macie Nelson (RHS) – 1:26.65

500 freestyle

1. Elena Bode (RHS) – 6:23.81, 3. Madilyn Calloway (RHS) – 7:11.07, 4. Molly Vance-Gruss (RHS) – 7:13.59

200 freestyle relay

1. RHS (Kendyll Bradley, Bella Riffle, Molly Vance-Gruss, Zoe Seward) – 2:07.60, 5. RHS (Ashlyn Hudkins, Macie Nelson, Araceli Ochoa, Madilyn Calloway) – 2:33.36

100 backstroke

1. Keirn (PLY) – 1:17.23, 2. Ellie Shank (RHS) – 1:23.11, 3. Melody Hisey (RHS) – 1:28.38, DQ. Kendyll Bradley (RHS)

100 breaststroke

1. Elena Bode (RHS) – 1:22.95, 4. Macie Nelson (RHS) – 1:39.89

400 freestyle relay

1. RHS (Elena Bode, Ellie Shank, Zoe Seward, Makenna Beall) – 4:22.59, 3. RHS (Madilyn Calloway, Ashlyn Hudkins, Bella Riffle, Molly Vance-Gruss) – 5:17.34

Girls basketball

Mac-RHS game varsity only: The Maconaquah-Rochester girls basketball game scheduled for Tuesday will be varsity only. Game time is 6 p.m. at RHS.

RHS adds JV game at LaVille: Rochester will travel to LaVille for a JV girls basketball game. Game time is 6 p.m. Jan. 8.


32 views0 comments