top of page
First Federal Savings Bank Banner.png
Nutrien Ag Solutions Banner.png
Post: Blog2_Post
AD For  BUILDING FIBER TO ALL OF FULTON COUNTY (Facebook Post).png
Woodlawn Hospital.png
RTCtv4 2 Space Shoppers Guide Ad.png
  • Val T.

Smith, C. Parker combine for 4 TRC records, help Valley boys finish 3rd

Rochester girls finish 3rd behind Hisey, boys 2nd thanks to Seuferer


BY VAL TSOUTSOURIS

Sports Editor, RTC

Melody Hisey

BUNKER HILL — The Tippecanoe Valley boys swimming team might be small in numbers, but they are mighty fast.

Tippecanoe Valley sophomore Marcus Smith broke the Three Rivers Conference record in the 100 backstroke and joined teammate Carson Parker in winning four blue ribbons to help lead the Vikings to a third-place finish out of six teams at the conference swim meet at Maconaquah Saturday.

Smith’s backstroke time of 53.66 seconds was 2.10 seconds faster than the previous record set by Northfield’s Grant Dale in 2021. Smith also tore through the 200 individual medley in 2:06.14, beating the field by 15 seconds; Smith the TRC record of 2:03.90 in this event last year.

Parker also won the 100 butterfly in 55.37 seconds, beating the field by over two seconds, and won the 100 breaststroke in 1:01.47 to break Maconaquah’s Cole Bretzman’s conference record of 1:04.64 set two years ago.

Isaac Whetstone added a win in the 500 freestyle, swimming the final 50 yards in 28.08 seconds to overtake Rochester’s Jake Seuferer and win in 5:01.35. Seuferer was second in 5:02.93.

Smith, Whetstone and Carson Parker also combined with Karl Parker to set conference records in both the 200 medley relay and the 200 freestyle relay. Their 200 medley relay time of 1:39.96 smashed the previous record by a team from Rochester in 2018 by 4.25 seconds. Their 200 freestyle relay time of 1:29.24 beat the previous conference record set by Maconaquah in 2020 by 4.77 seconds.

Valley only has seven swimmers on its boys team, and they did not enter a 400 freestyle relay. They finished 57 points behind second-place Rochester and by not fielding a 400 freestyle relay, that put them in a 32-point hole from the start.

So with their better depth, it was the Zebras who placed second. Seuferer won the 50 freestyle in 23.45 seconds in addition to his runner-up finish in the 500 freestyle.

Seuferer also anchored Rochester’s victorious 400 freestyle relay team as he overtook Maconaquah’s Garrett McManus with a 49.92 second final leg in the final 100 yards to win in 3:32.83.

Meanwhile, the Rochester girls scored 218 points and finished third out of six teams. Tippecanoe Valley scored 161 points and was fourth.

Rochester’s top individual finisher was senior Melody Hisey, who was second in both the 200 freestyle in 2:12.80 and 100 freestyle in 59.40 seconds. Divers Simona Faoro, Kendyll Bradley and Maddy Brouyette took second, third and fourth, respectively, in diving.

Valley’s Kendall Craig took second in the 500 freestyle while Makena Smith was second in the 100 breaststroke.

Maconaquah won both the girls and boys titles. The Braves have now won seven consecutive girls conference titles and eight straight boys conference titles since the conference meet was started in the 2015-16 school year.

TRC girls swimming results: Maconaquah 383, Manchester 263, Rochester 218, Tippecanoe Valley 161, Wabash 103, Northfield 23

Scoring on 16-13-12-11-10-9-7-5-4-3-2-1 basis for individual events and 32-26-24-22-20 basis for relays

Winners plus all Rochester and Valley results

200 medley relay

1. Manchester (Garcia, Eberly, Briner, Walt) – 2:03.37, 3. Rochester (Molly Vance-Gruss, Melody Hisey, Isabella Riffle, Kendyll Bradley) – 2:18.56, 4. Valley (Olivia Wilson, Makena Smith, Cassie Rich, Kendall Craig) – 2:19.15

200 freestyle

1. C. Jordan (MAC) – 2:09.60, 2. Melody Hisey (RHS) – 2:12.80, 3. Kendall Craig (TV) – 2:13.44, 9. Araceli Ochoa (RHS) – 2:44.62, 10. Katelyn Stump (TV) – 2:54.14, 11. Ava Thomas (RHS) – 2:55.45, 12. McKenna Lowe (TV) – 2:57.96

200 individual medley

1. Briner (MAN) – 2:20.05, 3. Makena Smith (TV) – 2:38.34, 5. Bella Riffle (RHS) – 2:46.20, 6. Molly Vance-Gruss (RHS) – 2:47.04, 8. Cassie Rich (TV) – 2:54.11, 9. Lola Brady (RHS) – 2:57.43

50 freestyle

1. Garcia (MAC) – 26.26 seconds, 5. Kendyll Bradley (RHS) – 28.80, 12. Skyla Mitchell (RHS) – 33.59, 13. Maris Overbey (TV) – 35.86, 14. Kiera Smythe (TV) – 36.21, 15. Isabel Stamper (RHS) – 38.50, 16. Ella Kim (TV) – 40.87

Diving

1. Rodkey (MAC) – 307.35 points, 2. Simona Faoro (RHS) – 268.30, 3. Kendyll Bradley (RHS) – 231.55, 4. Maddy Brouyette (RHS) – 229.95

100 butterfly

1. Briner (MAN) – 1:02.11, 3. Bella Riffle (RHS) – 1:14.62, 7. Cassie Rich (TV) – 1:29.53, 8. Lola Brady (RHS) – 1:30.54

100 freestyle

1. Garcia (MAN) – 57.71 seconds, 2. Melody Hisey (RHS) – 59.40, 10. Alejandra Jimenez (TV) – 1:14.38, 12. Katelyn Stump (TV) – 1:18.90, 13. Kadence Bradley (RHS) – 1:19.02, 14. Maris Overbey (TV) – 1:21.03, 15. Payton Moore (RHS) – 1:26.22

500 freestyle

1. C. Jordan (MAC) – 6:00.86, 2. Kendall Craig (TV) – 6:07.70, 7. Ava Thomas (RHS) – 7:38.58, 8. Olivia Wilson (TV) – 7:47.11, 10. Lelin Gallego (TV) – 7:55.39, 11. Kaedra Shook (RHS) – 8:14.69, 12. Isabel Stamper (RHS) – 9:05.45

200 freestyle relay

1. Manchester (Eberly, Garcia, Walt, Briner) – 1:49.76, 3. Rochester (Bella Riffle, Molly Vance-Gruss, Melody Hisey, Kendyll Bradley) – 1:55.09, 5. Valley (Olivia Wilson, Makena Smith, Cassie Rich, Kendall Craig) – 2:04.13

100 backstroke

1. Loshnowsky (MAC) – 1:11.69, 5. Molly Vance-Gruss (RHS) – 1:15.85, 6. Olivia Wilson (TV) – 1:20.56, 8. Skyla Mitchell (RHS) – 1:31.37, 9. McKenna Lowe (TV) – 1:32.12, 12. Payton Moore (RHS) – 1:46.23, 13. Ella Kim (TV) – 1:46.83

100 breaststroke

1. Heath (MAC) – 1:16.74, 2. Makena Smith (TV) – 1:17.72, 8. Alejandra Jimenez (TV) – 1:35.40, 10. Lelin Gallego (TV) – 1:46.18, 11. Kadence Bradley (RHS) – 1:46.22, 12. Kaedra Shook (RHS) – 1:58.84, 14. Araceli Ochoa (RHS) – 2:06.65

400 freestyle relay

1. Maconaquah (Laber, Heath, Sebastian, C. Jordan) – 4:08.24, 4. Rochester (Araceli Ochoa, Skyla Mitchell, Ava Thomas, Lola Brady) – 5:06.68, 5. Valley (Katelyn Stump, McKenna Lowe, Lelin Gallego, Alejandra Jimenez) – 5:27.73

TRC boys swimming results: Maconaquah 296, Rochester 273, Tippecanoe Valley 216, Wabash 166, Manchester 42, Northfield 10

Scoring on 16-13-12-11-10-9-7-5-4-3-2-1 basis for individual events and 32-26-24-22-20 basis for relays

Winners plus all Rochester and Valley results

200 medley relay

1. Valley (Marcus Smith, Carson Parker, Isaac Whetstone, Karl Parker) – 1:39.96 (TRC record), 3. Rochester (Spencer Backus, Jake Seuferer, Tanner Reese, Wes Steininger) – 1:51.24

200 freestyle

1. Blossom (WAB) – 1:47.60 (TRC record), 2. Isaac Whetstone (TV) – 1:52.51, 5. R.J. Keranko (RHS) – 2:05.96, 7. Bobby Burke (TV) – 2:20.02, 8. Noah Riffle (RHS) – 2:25.82, 11. Seth Flenar (RHS) – 2:31.57

200 individual medley

1. Marcus Smith (TV) – 2:06.14, 2. Wes Steininger (RHS) – 2:21.54, 4. Reece Johnson (RHS) – 2:29.30, DQ. Jake Freeman (RHS)

50 freestyle

1. Jake Seuferer (RHS) – 23.45 seconds, 2. Karl Parker (TV) – 23.51, 6. Lane Shank (RHS) – 24.74, 8. Eric Burke (TV) – 35.88, 9. Peyton Brooks (RHS) – 26.79, 12. Jacob Scacco (TV) – 29.16

Diving

1. Dausch (MAC) – 290.20 points, 2. Eric Burke (TV) – 248.05, 3. Peyton Brooks (RHS) – 240.65

100 butterfly

1. Carson Parker (TV) – 55.37 seconds, 3. Tanner Reese (RHS) – 1:01.08, 4. Wes Steininger (RHS) – 1:01.24

100 freestyle

1. Blossom (WAB) – 48.82 seconds (TRC record), 2. Karl Parker (TV) – 51.82, 5. Spencer Backus (RHS) – 55.11, 7. Reece Johnson (RHS) – 59.23, 8. Bobby Burke (TV) – 59.51, 11. Jacob Scacco (TV) – 1:08.93, 12. Dillon Fishback (RHS) – 1:19.70

500 freestyle

1. Isaac Whetstone (TV) – 5:01.35, 2. Jake Seuferer (RHS) – 5:02.93, 4. Jake Freeman (RHS) – 5:43.10, 10. Noah Riffle (RHS) – 7:00.10

200 freestyle relay

1. Valley (Marcus Smith, Carson Parker, Karl Parker, Isaac Whetstone) – 1:29.24, 4. Rochester (Jake Freeman, Reece Johnson, Lane Shank, R.J. Keranko) – 1:43.80

100 backstroke

1. Marcus Smith (TV) – 53.66 seconds (TRC record), 5. Spencer Backus (RHS) – 1:08.06, 7. Tanner Reese (RHS) – 1:09.20, 9. Dillon Fishback (RHS) – 1:37.86

100 breaststroke

1. Carson Parker (TV) – 1:01.47, 4. R.J. Keranko (RHS) – 1:14.43, 6. Lane Shank (RHS) – 1:21.11, 9. Seth Flenar (RHS) – 1:34.92

400 freestyle relay

1. Rochester (Tanner Reese, Spencer Backus, Wes Steininger, Jake Seuferer) – 3:32.83



Tippecanoe Valley sophomore Isaac Whetstone stands atop the podium after winning the 500 freestyle in 5:01.35 at the Three Rivers Conference meet at Maconaquah Saturday. Rochester’s Jake Seuferer and Jake Freeman finished second and fourth, respectively. Whetstone also combined with teammates Marcus Smith, Carson Parker and Karl Parker to win the 200 medley relay and 200 freestyle relay in conference record times.



56 views0 comments
Mike Anderson Rochester.png
RTCtv4 App AD.png
Webbs Family Pharmacy.png
bottom of page