top of page
AD For  BUILDING FIBER TO ALL OF FULTON COUNTY (Facebook Post).png
Woodlawn Hospital.png
RTCtv4 2 Space Shoppers Guide Ad.png
Webbs Family Pharmacy.png
First Federal Savings Bank Banner.png
Nutrien Ag Solutions Banner.png
Post: Blog2_Post
  • Val T.

Gray leads Rochester girls track past Valley

Jones’ 3 blue ribbons help Viking boys beat Rochester


BY VAL TSOUTSOURIS

Sports Editor, RTC

Track

Rochester 68, Tippecanoe Valley 46 (girls, May 9)

Tippecanoe Valley 65, Rochester 60 (boys, May 9)

Chesnee Miller won both the 400 and 800 meters and the long jump, and Betty Shepherd won both the 100 hurdles and 300 hurdles, but the Valley girls track team lost a home meet to Rochester on May 9.

Rochester’s Kasey Gray won both the 100 in 13.38 seconds and the 200 in 28.31 seconds, and she also ran the anchor leg on the victorious 4 x 100 relay. Macie Nelson, Savanah Eccles and Kendyll Bradley joined her on the relay.

Other Rochester winners included Allyson Calloway, who won the 1,600 in 6:11.00; Melody Hisey, who the shot put with a throw of 29-4 ¼; and Ashlynn Weyant, who won the discus with a toss of 71-7.

Rochester also won the 4 x 400 relay with a team consisting of Bradley, Audrey Wagner, Isabel Dunwoody and Calloway.

Valley’s Carlee Snyder won the high jump with a clearance of 4-4.

The 3,200, the 4 x 800 relay and the pole vault were not contested.

In the boys meet, Valley squeaked out a win thanks to Wade Jones, who won both the 100 (11.37 seconds) and 200 (23.04 seconds) and ran a leg on the winning 4 x 100 relay. Nathan Parker won the 400 in 54.41 seconds and joined Jones, Cody Black and Grady Moriarty on the 4 x 100 relay. Other Valley winners included Joseph Lybarger in the 3,200 (13:31), Eric Burks in the high jump (5-1) and Dalton Alber in the shot put (45-9).

Valley also swept all three relays.

Rochester winners in the boys meet included Lane Shank, who won both the 800 (2:23) and the 1,600 (5:14.00); Kaiden Towell, who won both the 110 hurdles (17.46 seconds) and the 300 hurdles (45.32 seconds); Peyton Brooks, who led a 1-2-3 sweep in the long jump with a leap of 17-9 ½; Mason Hisey, who took the discus with a throw of 111-7 ½; and Mitchell Shafer, who cleared 9-0 to win the pole vault.

Rochester also had a 1-2-3 sweep in the pole vault.

Girls track results: Rochester 68, Tippecanoe Valley 46

Scoring on 5-3-1 basis for individual events and 5-0 basis for relays

Results for for all Rochester and Valley scorers

100 m

1. Kasey Gray (RHS) – 13.38 seconds, 2. Audrey Wagner (RHS) – (no time listed), 3. Kendyll Ransbottom (TV) – 13.87

200 m

1. Kasey Gray (RHS) – 28.31 seconds, 2. Audrey Wagner (RHS) – 28.44, 3. Caitlyn Ransbottom (TV) – 29.35

400 m

1. Chesnee Miller (TV) – 1:01.75, 2. Audrey Wagner (RHS) – 1:03.00, 3. Emma Patrick (TV) – 1:13.00

800 m

1. Chesnee Miller (TV) – (no time listed), 2. Allyson Calloway (RHS) – (no time listed), 3. Ella Hake (RHS) – 3:10.00

1,600 m

1. Allyson Calloway (RHS) – 6:11.00, 2. Bailey Bussard (TV) – 6:29.00, 3. McKenna Lowe (TV) – 6:41.00

3,200 m

(not contested)

100 m hurdles

1. Betty Shepherd (TV) – 17.28 seconds, 2. Macie Nelson (RHS) – 17.60, 3. Alexis Elliott (TV) – 19.75

300 m hurdles

1. Betty Shepherd (TV) – 50.22 seconds, 2. Alexis Elliott (TV) – 56.46

4 x 100 m relay

1. Rochester (Macie Nelson, Savanah Eccles, Kendyll Bradley, Kasey Gray) – 53.34 seconds, 2. Valley (Ava Smith, Emma Patrick, Caitlyn Ransbottom, Kendyll Ransbottom) – 53.87

4 x 400 m relay

1. Rochester (Kendyll Bradley, Audrey Wagner, Isabel Dunwoody, Allyson Calloway) – 4:39.00, 2. Valley (Kendyll Ransbottom, Caitlyn Ransbottom, Ava Smith, Betty Shepherd) – 4:41.00

4 x 800 m relay

(not contested)

Long jump

1. Chesnee Miller (TV) – 15-7, 2. Savanah Eccles (RHS) – 14-5 ½

High jump

1. Carlee Snyder (TV) – 4-4, 2. Jaciey Long (TV) – 4-0

Discus

1. Ashlynn Weyant (RHS) – 71-7, 2. Melody Hisey (RHS) – 68-11, 3. Kelsey Cox (TV) – 68-2 ¼

Shot put

1. Melody Hisey (RHS) – 29-4 ¼, 2. Ashlynn Weyant (RHS) – 27-11 ½, 3. Kelsey Cox (TV) – 27-6

Pole vault

(not contested)

Boys track results: Tippecanoe Valley 65, Rochester 60

Scoring on 5-3-1 basis for individual events and 5-0 basis for relays

Results for for all Rochester and Valley scorers

100 m

1. Wade Jones (TV) – 11.37 seconds, 2. Cody Black (TV) – 11.63, 3. D.J. Basham (RHS) – 11.84

200 m

1. Wade Jones (TV) – 23.04 seconds, 2. Cody Black (TV) – 24.59, 3. Maddox Jewell (RHS) – 25.01

400 m

1. Nate Parker (TV) – 54.41 seconds, 2. D.J. Basham (RHS) – 57.87, 3. Cody Eastgate (TV) – 58.59

800 m

1. Lane Shank (RHS) – 2:23.00, 2. Onyango Tindi (RHS) – 2:27.00, 3. Christopher Marques (TV) – 2:27.54

1,600 m

1. Lane Shank (RHS) – 5:14.00, 2. Isaac Whetstone (TV) – 5:29.00, 3. Onyango Tindi (RHS) – 5:36.00

3,200 m

1. Joseph Lybarger (TV) – 13:31.00

110m hurdles

1. Kaiden Towell (RHS) – 17.46 seconds, 2. Harrison Dunwoody (RHS) – 18.03, 3. Colton Crabb (TV) – 18.53

300 m hurdles

1. Kaiden Towell (RHS) – 45.32 seconds, 2. Colton Crabb (TV) – 47.19, 3. Brason Smith (TV) – 47.62

4 x 100 m relay

1. Valley (Cody Black, Wade Jones, Nathan Parker, Grady Moriarty) – 45.59 seconds, 2. Rochester (Braden Krom, Maddox Jewell, D.J. Basham, Peyton Brooks) – 46.53

4 x 400 m relay

1. Valley – 3:53.81, 2. Rochester (Onyango Tindi, Mitchell Shafer, Clarence Garrett, Lane Shank) – 4:04.00

4 x 800 m relay

1. Valley – 10:41.00

Long jump

1. Peyton Brooks (RHS) – 17-9 ½, 2. Dylan Hook (RHS) – 17-7 ¼, 3. Payton Luhnow (RHS) – 17-7

High jump

1. Eric Burke (TV) – 5-10, 2. Payton Luhnow (RHS) – 5-6, 3. Clarence Garrett (RHS) – 5-4

Discus

1. Mason Hisey (RHS) – 111-7 ½, 2. Lucas Parson (TV) – 103-8, 3. Xavier Vance (RHS) – 103-2

Shot put

1. Dalton Alber (TV) – 45-9, 2. Xavier Vance (RHS) – 42-1 ½, 3. Cameron Mason (TV) – 40-4

Pole vault

1. Mitchell Shafer (RHS) – 9-0, 2. Gage Zimpleman (RHS) – 8-6, 3. Thatcher Sampsel (RHS) – 8-0


Bailey scores in 800, 1,600 for Rochester at Huntington North JV Invite


BY VAL TSOUTSOURIS

Sports Editor, RTC

Boys track

The Rochester JV boys track team scored 14 points and finished in 13th place out of 14 teams at the Huntington North JV Invitational on May 14.

Mount Vernon (Fortville) won with 136 points.

The meet was for freshman and sophomore boys only.

Freshman Grant Bailey was the only Rochester athlete to score in multiple events. He was fourth in the 1,600 in 4:42.90 and seventh in the 800 in 2:10.41.

Also, Xavier Vance was fifth in the shot put with a throw of 41-1 ½, Trevor Walley was seventh in the pole vault with a clearance of 9-6, and Harrison Dunwoody was eighth in the 110 hurdles in 18.20 seconds after running an 18.03 in the preliminaries.

Rochester coach Ryan Helt said that Bailey’s 1,600 time was the fastest for a Rochester freshman since Wesley Meyer in 2013 and the second fastest time for a Zebras freshman in the last 15 years. Also, Harrison Dunwoody overtook Ben Perez for the fastest 110 hurdle time over the last 15 years, and Carlos Plascencia’s 300 hurdle time of 49.35 seconds was the fourth fastest by a freshman over the last 15 years.

“Wet conditions impacted results today, particularly jumps and throws,” Helt added in a statement.

Other Zebras setting personal bests included Hayden Shuck, who ran the 3,200 in 12:44.73; and Liam Pinder, who threw the discus 90-9.



26 views0 comments

コメント


RTCtv4 App AD.png
Mike Anderson Rochester.png
bottom of page