top of page
AD For  BUILDING FIBER TO ALL OF FULTON COUNTY (Facebook Post).png
Woodlawn Hospital.png
RTCtv4 2 Space Shoppers Guide Ad.png
Webbs Family Pharmacy.png
First Federal Savings Bank Banner.png
Nutrien Ag Solutions Banner.png
Post: Blog2_Post
  • Val T.

Mag-nificent: Winamac’s Smith runs 19:58 at New Prairie, qualifies for state

Lady Warriors finish 19th, boys take 24th


BY VAL TSOUTSOURIS

Sports Editor, RTC

Maggie Smith

Winamac senior Maggie Smith ran a 19:58 at the New Prairie regional Saturday to qualify for the IHSAA girls cross-country state finals.

Smith finished 23rd overall in a field of 239 runners and 12th among runners on non-advancing teams. The top five teams and the top 15 runners on non-advancing teams advanced to state.

The Winamac girls scored 444 points and finished 19th out of 24 teams one week after winning the sectional at Rensselaer.

Smith won the Class A race at the New Prairie Invitational on Sept. 16 and excelled once again on the New Prairie course, famous for its “Agony Hill.”

She ran a 20:31 in the first New Prairie race and was even faster Saturday in wetter, chillier conditions.

Other Winamac runners included Kadence Hoover, who trimmed five seconds off her New Prairie Invite time and finished 92nd in 21:45; Kelsey Wegner, who cut her New Prairie Invite time by 12 seconds and placed 123rd in 22:08; Kandace Kroft, who was 156th in 22:52; Avery Wegner, who was 189th in 23:32; Claire Goodman, who was 202nd in 24:00; and Lily Bennett, who was 225th in 25:33.

In the boys race, Winamac scored 657 points and finished 24th out of 25 teams.

Logan Fredel was the Warrior frontrunner in 17:54, good for 104th place in the field of 245 runners. Other Winamac runners included Nathan Pierzchalski, who was 145th in 18:26; Dylan Guilford, who was 156th in 18:35; Joel Showley, who ran a 22:02 and was 241st; and Corbin Holehan, who placed 243rd in 22:28.

Every girl who ran 20:06 or faster and every boy who ran 16:44 or faster made state.

Valparaiso won the girls team title with 45 points. Penn (102), Morgan Township (108), Lake Central (138) and Portage (196) also qualified for state.

Valparaiso’s Whitney Anderson won the race in 18:51.

Valparaiso also won the boys team title with 115 points. Northridge (119), Penn (123), Lake Central (181) and LaPorte (185) also punched their tickets to state.

Mishawaka’s Liam Bauschke won the individual crown in 15:40.

The new New Prairie regional encompassed the northwest corridor of the state as well as the South Bend area and stretched as far east as Elkhart and Wawasee and as far south as Benton Central.

NEW PRAIRIE REGIONAL GIRLS RESULTS (POINTS IN PARENTHESES): Valparaiso 45, Penn 102, Morgan Township 108, Lake Central 138, Portage 196, Chesterton 202, Crown Point 213, Goshen 244, Northridge 266, LaPorte 276, Illiana Christian 318, Highland 327, Mishawaka 340, Kouts 366, Munster 400, Concord 415, Fairfield 426, South Bend Adams 439, Winamac 444, Elkhart 448, New Prairie 526, Benton Central 589, Tri-County 706, Twin Lakes 711

WINAMAC RESULTS (444 POINTS, 19TH PLACE)

23. Maggie Smith – 19:58 (20), 92. Kadence Hoover – 21:45 (76), 123. Kelsey Wegner – 22:08 (98), 156. Kandace Kroft – 22:52 (115), 189. Avery Wegner – 23:32 (135), 202. Claire Goodman – 24:00, 225. Lily Bennett – 25:33

TOP 15 INDIVIDUALS ON NON-ADVANCING TEAMS: 1. Dakotah Moore (Northridge) – 18:53, 2. Krista Sytsma (Kankakee Valley) – 19:14, 3. Cassandra Cohen (Hobart) – 19:21, 4. Kassandra Ortega (Goshen) – 19:23, 5. Emma Bell (Kankakee Valley) – 19:26, 6. Elora Bliss (Munster) – 19:32, 7. Ella Olthof (Illiana Christian) – 19:35.3, 8. Faith Spain (LaPorte) – 19:35.5, 9. Avery Olthof (Illiana Christian) – 19:43, 10. Ali Sierazy (Chesterton) – 19:51, 11. Jessica Martin (Chesterton) – 19:54, 12. Maggie Smith (Winamac) – 19:58.3, 13. Mia Hodgson (Wawasee) – 19:58.9, 14. Nadia Brumbaugh (Crown Point) – 20:05, 15. Destiny Lopez (Crown Point) – 20:06

Individual champion: Whitney Anderson (Valparaiso) – 18:51

NEW PRAIRIE REGIONAL BOYS RESULTS (POINTS IN PARENTHESES): Valparaiso 115, Northridge 119, Penn 123, Lake Central 181, LaPorte 185, Portage 208, Goshen 214, Crown Point 223, Mishawaka 240, Chesterton 242, Elkhart 271, Westview 271, Trinity Greenlawn 376, NorthWood 377, Lowell 402, Illiana Christian 415, South Bend Adams 442, Kankakee Valley 478, Hobart 489, Highland 502, Rensselaer 549, Merrillville 556, DeMotte Christian 600, Winamac 657, Benton Central 724

WINAMAC RESULTS (657 POINTS, 24TH PLACE)

104. Logan Fredel – 17:54 (87), 145. Nathan Pierzchalski – 18:26 (115), 156. Dylan Guilford – 18:35 (121), 241. Joel Showley – 22:02 (166), 243. Corbin Holehan – 22:28 (168)

TOP 15 INDIVIDUALS ON NON-ADVANCING TEAMS: 1. Liam Bauschke (Mishawaka) – 15:40, 2. Shane Conroy (Portage) – 15:45, 3. Aaron Richter (Elkhart) – 15:48, 4. Maxwell Malloy (Elkhart) – 15:52, 5. Noah Bontrager (Westview) – 15:59, 6. Joseph LaPatra (Griffith) – 16:02, 7. Evan O’Connor (Chesterton) – 16:04, 8. Dorian Diaz (Goshen) – 16:08, 9. Weston Hulen (Crown Point) – 16:17, 10. Bol Agwick (South Bend Adams) – 16:20.2, 11. Jalen Strietelmeyer (Highland) – 16:20.5, 12. Noah Bosstel (Portage) – 16:22, 13. Jacob Metzger (Crown Point) – 16:33, 14. Ethan Ehrhardt (Kankakee Valley) – 16:43, 15. Lincoln Clark (Goshen) – 16:44

Individual champion: Liam Bauschke (Mishawaka) – 15:40


22 views0 comments
RTCtv4 App AD.png
Mike Anderson Rochester.png
bottom of page