top of page
AD For  BUILDING FIBER TO ALL OF FULTON COUNTY (Facebook Post).png
Woodlawn Hospital.png
RTCtv4 2 Space Shoppers Guide Ad.png
Webbs Family Pharmacy.png
First Federal Savings Bank Banner.png
Nutrien Ag Solutions Banner.png
Post: Blog2_Post
  • Val T.

Miller breaks Valley 400 record in 3-way win over Triton, Rochester

Jones wins 200, helps on 2 relays as Valley boys also win


BY VAL TSOUTSOURIS

Sports Editor, RTC




Chesnee Miller

Tippecanoe Valley’s Chesnee Miller broke the school record in the 400 meters in 1:00.65 and also won the long jump, and Betty Shepherd won both the 100 hurdles and 300 hurdles in a three-way win over Triton and host Rochester Tuesday.

Valley scored 60 points, Triton had 46, and Rochester had 25.

In the boys meet, Wade Jones won the 200 meters and ran a leg on the victorious 4 x 100 and 4 x 400 relays as the Vikings won with 56 points. Rochester had 47, and Triton had 45.

Dalton Alber added a win in the shot put for Valley.

Girls

Miller poured it on down the final straightaway to beat freshman teammate Hadley Wise, who ran a 1:02.9.

Wise later won the 200 in 27.1 seconds.

Wise was not the only Valley freshman to prevail in a race as Izzy Woodruff won the 100 meters in 13.4 seconds. Woodruff was also third behind Wise and Rochester freshman Kyra Doran in the 200.

Shepherd, a regional qualifier in the 300 hurdles last year, pulled away in the final half of the race to beat runner-up Addison Albright from Triton and third-place finisher Audrey Wagner from Rochester. She also won the 100 hurdles in 16.4 seconds to beat Albright by 0.9 seconds.

The other individual event winner on the track for Valley was Bailey Bussard, who won the 1,600 in 6:30.5.

Valley also won the 4 x 400 relay in 4:22.4 despite the Lady Vikings losing senior Ava Smith to a hamstring injury early in the meet. Miller, Shepherd and Wise are also members of the team.

Miller also won the long jump in 15-4 ½. Teammate Ava Egolf was second with a leap of 15-0.

Allyson Calloway was Rochester’s only individual event winner: The sophomore won the 800 in a personal best 2:41.9. Calloway also contributed a leg on Rochester’s victorious 4 x 800 relay along with Taylor Navara, Brooklyn Chandler and Ella Hake, who won in 11:17.3.

Boys

In a rematch of their rivalry from last year’s sectional, Jones edged May to win the 200 in 22.0 seconds while May ran a 22.3.

They also had a sizzling fast race earlier in the 100 with May winning in 10.6 seconds and Jones taking second in 10.7.

Valley also showed off their depth in the relays. Jones teamed with Nate Parker, Owen Omondi and Cody Black to win the 4 x 100 relay in 44.8 seconds, and he teamed with Omondi, Parker and Brason Smith to win the 4 x 400 relay in 3:44.6.

Chris Marquez, Luis Nuñez, Eli Sterk and Isaac Whetstone won the 4 x 800 in 9:19.4, holding off Triton in 9:25.4 and Rochester in 9:25.6.

Alber was the only Valley boy to win a field event as he took the shot put in 44-2.

Rochester individual event winners included Grant Bailey, who won the 800 in 2:16.5; Reece Johnson, who won the 1,600 in 5:13.4 before finishing in second behind Bailey in the 800; Leandro Javier, who won the 3,200 in 12:18.8; Harrison Dunwoody, who claimed the 110 hurdles in 16.7 seconds; and Mason Hisey, who topped 140 feet in the discus for the second time this month after throwing a 140-4 ¼ and beating the rest of the field by 21 feet.

GIRLS RESULTS: Valley 60, Triton 46, Rochester 25

Scoring on 5-3-2-1 basis for individual events and 5-3 basis for relays

Winners plus all Rochester and Valley scorers

100 m

1. Izzy Woodruff (TV) – 13.4 seconds, 4. Olivia Rude (RHS) – 14.2

200 m

1. Hadley Wise (TV) – 27.1 seconds, 2. Kyra Doran (RHS) – 28.0, 3. Izzy Woodruff (TV) – 28.0

400 m

1. Chesnee Miller (TV) – 1:00.65, 2. Hadley Wise (TV) – 1:02.9, 4. Allyson Calloway (RHS) – 1:11.7

800 m

1. Allyson Calloway (RHS) – 2:41.9, 3. Brooklyn Chandler (RHS) – 2:53.5, 4. Caja Rabitsch (TV) – 2:58.8

1,600 m

1. Bailey Bussard (TV) – 6:30.5, 3. McKenna Lowe (TV) – 6:38.4, 4. Kadence Bradley (RHS) – 7:25.7

3,200 m

1. Poff (TRI) – 16:15.0

100 hurdles

1. Betty Shepherd (TV) – 16.4 seconds, 3. Kyra Doran (RHS) – 17.6, 4. Rilyn Strasser (RHS) – 19.1

300 m hurdles

1. Betty Shepherd (TV) – (no time listed), 3. Audrey Wagner (RHS) – (no time listed)

4 x 100 m relay

1. Triton – 54.2 seconds

4 x 400 m relay

1. Valley (Chesnee Miller, Betty Shepherd, Hadley Wise, Ava Smith) – 4:22.4, 3. Rochester (Allyson Calloway, Ella Hake, Brooklyn Chandler, Isabel Dunwoody) – 4:55.0

4 x 800 m relay

1. Rochester – 11:17.3, 2. Valley – 11:27.7

Long jump

1. Chesnee Miller (TV) – 15-4 ½, 2. Ava Egolf (TV) – 15-0, 4. Kyra Doran (RHS) – 14-5 ¾

High jump

1. Avery Viers (TRI) – 5-1, 2. Carlee Snyder (TV) – 5-0, 3. Claire Haney (TV) – 4-6

Discus

1. Addyson Viers (TRI) – 106-6, 2. Betty Shepherd (TV) – 95-3, 4. Ashlynn Weyant (RHS) – 77-11

Shot put

1. Addyson Viers (TRI) – 40-6, 2. Ashlynn Weyant (RHS) – 31-9, 3. Kelsey Cox (TV) – 31-5, 4. Haley Derf (TV) – 29-7 ¾

Pole vault

1. Bemish (TRI) – 8-0

BOYS RESULTS: Valley 56, Rochester 47, Triton 45

Scoring on 5-3-2-1 basis for individual events and 5-3 basis for relays

Winners plus all Rochester and Valley scorers

100 m

1. May (TRI) – 10.6 seconds, 2. Wade Jones (TV) – 10.7, 3. Owen Omondi (TV) – 11.1, 4. Maddox Jewell (RHS) – 11.4

200 m

1. Wade Jones (TV) – 22.0 seconds, 3. Owen Omondi (TV) – 22.6, 4. Maddox Jewell (RHS) – 23.4

400 m

1. Quintana (TRI) – 52.2 seconds, 2. Nate Parker (TV) – 53.8, 3. Clarence Garrett (RHS) – 56.9, 4. Grant Bailey (RHS) – 58.0

800 m

1. Grant Bailey (RHS) – 2:16.5, 2. Reece Johnson (RHS) – 2:20.7, 3. Christopher Marquez (TV) – 2:21.2, 4. Luis Nuñez (TV) – 2:22.9

1,600 m

1. Reece Johnson (RHS) – 5:13.4, 2. Eli Sterk (TV) – 5:21.0, 3. Christopher Marquez (TV) – 5:22.0

3,200 m

1. Leandro Javier (RHS) – 12:18.8

110 m hurdles

1. Harrison Dunwoody (RHS) – 16.7 seconds, 3. Colton Crabb (TV) – 18.5, 4. Carlos Plascencia (RHS) – 19.7

300 m hurdles

1. Large (TRI) – 44.3 seconds, 2. Brason Smith (TV) – 45.2, 4. Harrison Dunwoody (RHS) – 47.6

4 x 100 m relay

1. Valley (Wade Jones, Nate Parker, Owen Omondi, Cody Black) – 44.8 seconds, 2. Rochester (Braden Krom, Maddox Jewell, Clarence Garrett, Harrison Dunwoody) – 45.0

4 x 400 m relay

1. Valley (Owen Omondi, Wade Jones, Nate Parker, Brason Smith) – 3:44.6, 3. Rochester (Grant Bailey, Lincoln Holder, Bryce Baugher, Clarence Garrett) – 3:54.3

4 x 800 m relay

1. Valley (Christopher Marquez, Luis Nuñez, Eli Sterk, Isaac Whetstone) – 9:19.4, 3. Rochester (Lane Shank, Reece Johnson, Rabuor Tindi, Grant Bailey) – 9:25.6

Long jump

1. Callahan (TRI) – 20-1, 2. Maddox Jewell (RHS) – 18-1 ¾, 4. Brason Smith (TV) – 16-9

High jump

1. Callahan (TRI) – 5-10, 2. Bryce Baugher (RHS) – 5-8, 3. Eric Burke (TV) – 5-8

Discus

1. Mason Hisey (RHS) – 140-4 ¼, 2. Phil Smith (TV) – 119-2, 3. Liam Pinder (RHS) – 118-10 ½, 4. Dalton Alber (TV) – 112-1

Shot put

1. Dalton Alber (TV) – 44-2, 2. Tyler Reese (RHS) – 42-6 ¾, 3. Phil Smith (TV) – 41-5 ¼, 4. Xavier Vance (RHS) – 40-2 ¼

Pole vault

1. Hudson (TRI) – 11-0, 2. Trevor Walley (RHS) – 10-6


73 views0 comments

Comentários


RTCtv4 App AD.png
Mike Anderson Rochester.png
bottom of page