top of page
AD For  BUILDING FIBER TO ALL OF FULTON COUNTY (Facebook Post).png
Woodlawn Hospital.png
RTCtv4 2 Space Shoppers Guide Ad.png
Webbs Family Pharmacy.png
First Federal Savings Bank Banner.png
Nutrien Ag Solutions Banner.png
Post: Blog2_Post
  • Val T.

Rochester boys swimming sweeps relays, edges Eastern

Chipps takes breaststroke for Lady Zs in loss


BY VAL TSOUTSOURIS

Sports Editor, RTC

Swimming


Lily Chipps

Eastern (Greentown) 102, Rochester 69 (girls, Thursday)

Rochester 88, Eastern (Greentown) 84 (boys, Thursday)

The Rochester boys swimming team swept all three relays and also got wins from Jake Seuferer in the 200 individual medley and the 100 backstroke to beat host Eastern in a dual Thursday.

Seuferer won the individual medley in 2:09.71 and the backstroke in 1:00.11. The other Rochester individual swimmer to win an event was Spencer Backus, who took the 100 butterfly in 1:03.41.

Seuferer and Backus also teamed up with Wes Steininger on the victorious 200 medley and 400 freestyle relay teams. Lane Shank also swam on the 200 medley relay, and Reece Johnson also swam on the 400 freestyle relay.

Grant Bailey and Noah Riffle joined Shank and Johnson on the 200 freestyle relay.

In the girls meet, Eastern won 10 of the 12 events for the win.

Rochester winners included freshman Lily Chipps, who won the 100 breaststroke in 1:34.84, and the 200 freestyle relay team, which consisted of Kaedra Shook, Ava Thomas, Aubrey Miller and Jenna Seuferer, who won in 2:17.93.

Girls results: Eastern (Greentown) 102, Rochester 69

Scoring on 6-4-3-2-1 basis for individual events and 8-4-2 basis for relays

Winners plus all Rochester scorers

200 medley relay

1. Eastern (Higgins, Kantz, Vawter, Gunderson) – 2:22.19, 2. Rochester (Kylie Haselby, Lily Chipps, Seanna Gudas, Skyla Mitchell) – 2:34.76, 4. Rochester (Kaedra Shook, Audrey Widman, Jenna Seuferer, Aubrey Miller) – 2:50.21

200 freestyle

1. Kantz (EAST) – 2:07.87, 2. Kylie Haselby (RHS) – 2:40.69, 4. Jenna Seuferer (RHS) – 2:56.34, 5. Lily Chipps (RHS) – 3:12.09

200 individual medley

1. Vawter (EAST) – 3:07.37, 3. Skyla Mitchell (RHS) – 3:14.16, 4. Audrey Widman (RHS) – 3:32.58

50 freestyle

1. Higgins (EAST) – 30.48 seconds, 2. Ava Thomas (RHS) – 32.15, 3. Aubrey Miller (RHS) – 32.36, 4. Kaedra Shook (RHS) – 35.97

Diving

1. Brooks (EAST) – 195.60 points, 4. Kylie Haselby (RHS) – 128.90

100 butterfly

1. Vawter (EAST) – 1:26.76

100 freestyle

1. Gunderson (EAST) – 1:09.82, 2. Aubrey Miller (RHS) – 1:15.43, 3. Ava Thomas (RHS) – 1:15.74

500 freestyle

1. Kantz (EAST) – 5:39.90, 2. Seanna Gudas (RHS) – 7:24.39, 4. Jenna Seuferer (RHS) – 7:58.30

200 freestyle relay

1. Rochester (Kaedra Shook, Ava Thomas, Aubrey Miller, Jenna Seuferer) – 2:17.93

100 backstroke

1. Higgins (EAST) – 1:23.26, 2. Skyla Mitchell (RHS) – 1:28.23, 3. Kaedra Shook (RHS) – 1:47.74, 4. Audrey Widman (RHS) – 1:57.84

100 breaststroke

1. Lily Chipps (RHS) – 1:34.84, 4. Seanna Gudas (RHS) – 1:59.45

400 freestyle relay

1. Eastern (Gunderson, Higgins, Vawter, Kantz) – 4:40.26, 2. Rochester (Kylie Haselby, Skyla Mitchell, Ava Thomas, Seanna Gudas) – 5:03.66

Boys results: Rochester 88, Eastern (Greentown) 84

Scoring on 6-4-3-2-1 basis for individual events and 8-4-2 basis for relays

Winners plus all Rochester scorers

200 medley relay

1. Rochester (Spencer Backus, Lane Shank, Jake Seuferer, Wes Steininger) – 1:56.64, t-3. Rochester (Grant Bailey, Brevin Nicholson, Noah Riffle, Seth Flenar) – 2:28.50

200 freestyle

1. C. Kerns (EAST) – 2:05.20, 2. Spencer Backus (RHS) – 2:08.59, 5. Noah Riffle (RHS) – 2:33.32

200 individual medley

1. Jake Seuferer (RHS) – 2:09.71, 2. Lane Shank (RHS) – 2:38.83, 5. Brevin Nicholson (RHS) – 2:57.17

50 freestyle

1. G. Kerns (EAST) – 24.49 seconds, 2. Wes Steininger (RHS) – 25.32, 5. Seth Flenar (RHS) – 31.62

Diving

1. Greene (EAST) – 119.20 points

100 butterfly

1. Spencer Backus (RHS) – 1:03.41, 2. Reece Johnson (RHS) – 1:09.62

100 freestyle

1. Kerns (EAST) – 55.50 seconds, 2. Noah Riffle (RHS) – 1:05.16, 3. Brevin Nicholson (RHS) – 1:06.21, 4. Grant Bailey (RHS) – 1:06.56

500 freestyle

1. C. Kerns (EAST) – 5:37.15, 2. Wes Steininger (RHS) – 6:11.73, 4. Elliot Miller (RHS) – 8:48.19

200 freestyle relay

1. Rochester (Lane Shank, Reece Johnson, Grant Bailey, Noah Riffle) – 1:50.01, 3. Rochester (Seth Flenar, David Smith, Brevin Nicholson, Elliot Miller) – 2:18.47

100 backstroke

1. Jake Seuferer (RHS) – 1:00.11, 3. Lane Shank (RHS) – 1:14.82

100 breaststroke

1. Long (EAST) – 1:16.36, 2. Reece Johnson (RHS) – 1:23.64, 4. Seth Flenar (RHS) – 1:38.44

400 freestyle relay

1. Rochester (Spencer Backus, Wes Steininger, Reece Johnson, Jake Seuferer) – 3:43.23


28 views0 comments
RTCtv4 App AD.png
Mike Anderson Rochester.png
bottom of page