top of page
AD For  BUILDING FIBER TO ALL OF FULTON COUNTY (Facebook Post).png
Woodlawn Hospital.png
RTCtv4 2 Space Shoppers Guide Ad.png
Webbs Family Pharmacy.png
First Federal Savings Bank Banner.png
Nutrien Ag Solutions Banner.png
Post: Blog2_Post
  • Val T.

Rochester boys win both free relays, but Plymouth wins in final dual before sectionals

BY VAL TSOUTSOURIS

Sports Editor, RTC

Boys swimming

Jake Seuferer

Plymouth 91, Rochester 85 (Jan. 31): Jake Seuferer swam a leg on the victorious 200 freestyle and 400 freestyle relays, but Plymouth earned a home win over Rochester in a boys only meet on Jan. 31.

Tanner Reese, Spencer Backus and Wes Steininger joined Seuferer on the 200 freestyle relay, which swam a 1:38.70. Reece Johnson, R.J. Keranko and Lane Shank each swam a leg on the 400 freestyle relay,which swam a 3:50.71.

Plymouth won the other 10 events. A Rochester swimmer or relay team finished second in nine of those events.

This was the Rochester boys’ final competitive meet before sectionals, which begin at Warsaw on Feb. 16.

Boys results: Plymouth 91, Rochester 85

Scoring on 6-4-3-2-1 basis for individual events and 8-4-2 basis for relays

Winners plus all Rochester scorers

200 medley relay

1. Plymouth (Landis, Stauffer, Holm, Janda) – 1:50.90, 2. Rochester (Reece Johnson, R.J. Keranko, Lane Shank, Jake Freeman) - 2:04.30, DQ. Rochester (Spencer Backus, Jake Seuferer, Tanner Reese, Wesley Steininger)

200 freestyle

1. Stauffer (PLY) – 2:05.93, 2. Jake Freeman (RHS) – 2:08.59, 3. Tanner Reese (RHS) – 2:09.94, 5. Noah Riffle (RHS) – 2:33.28

200 individual medley

1. Holm (PLY) – 2:19.81, 2. Wes Steininger (RHS) – 2:28.28, 3. Spencer Backus (RHS) – 2:34.44, 4. Reece Johnson (RHS) – 2:34.87

50 freestyle

1. Janda (PLY) – 25.30 seconds, 2. R.J. Keranko (RHS) – 25.34, 3. Peyton Brooks (RHS) – 27.20

Diving

1. Janda (PLY) – 203.50 points, 2. Peyton Brooks (RHS) – 167.30

100 butterfly

1. Landis (PLY) – 1:11.12, 2. Lane Shank (RHS) – 1:11.29, 4. R.J. Keranko (RHS) – 1:25.34

100 freestyle

1. Holm (PLY) – 53.28 seconds, 2. Wes Steininger (RHS) – 55.76, 4. Noah Riffle (RHS) – 1:07.00, 5. Seth Flenar (RHS) – 1:14.76

500 freestyle

1. Kallenberg (PLY) – 5:59.28, 3. Reece Johnson (RHS) – 6:26.87, 5. Dillon Fishback (RHS) – 8:22.27

200 freestyle relay

1. Rochester (Jake Seuferer, Tanner Reese, Spencer Backus, Wes Steininger) – 1:38.70, 3. Rochester (Peyton Brooks, Noah Riffle, Seth Flenar, Dillon Fishback) – 2:07.18

100 backstroke

1. Landis (PLY) – 1:08.53, 2. Spencer Backus (RHS) – 1:11.09, 3. Tanner Reese (RHS) – 1:11.12, 4. Jake Freeman (RHS) – 1:12.50

100 breaststroke

1. Stauffer (PLY) – 1:08.14, 2. Jake Seuferer (RHS) – 1:09.76, 3. Lane Shank (RHS) – 1:23.64, DQ. Seth Flenar (RHS)

400 freestyle relay

1. Rochester (Reece Johnson, R.J. Keranko, Lane Shank, Jake Seuferer) – 3:50.71, 3. Rochester (Jake Freeman, Dillon Fishback, Noah Riffle, Seth Flenar) – 4:57.33


32 views0 comments

Comments


RTCtv4 App AD.png
Mike Anderson Rochester.png
bottom of page