top of page
AD For  BUILDING FIBER TO ALL OF FULTON COUNTY (Facebook Post).png
Woodlawn Hospital.png
RTCtv4 2 Space Shoppers Guide Ad.png
Webbs Family Pharmacy.png
First Federal Savings Bank Banner.png
Nutrien Ag Solutions Banner.png
Post: Blog2_Post
  • Val T.

Steininger, Brooks win TRC titles, help Rochester boys finish 2nd in TRC

Haselby finishes top 5 in diving, backstroke as Lady Zs place 5th


BY VAL TSOUTSOURIS

Sports Editor, RTC


Rochester’s Wes Steininger won the 200 individual medley title at the Three Rivers Conference meet at Maconaquah Saturday. His winning time was 2:16.23. (photo provided by Matt Steininger)



Rochester’s Peyton Brooks won the TRC diving title at the conference meet at Maconaquah Saturday. Brooks scored 315.05 points. (photo provided by Matt Steininger)


Led by sectional champions Wes Steininger and Peyton Brooks, the Rochester boys swimming team scored 243 points and finished second out of six teams at the Three Rivers Conference meet at Maconaquah Saturday.

Meanwhile, the Rochester girls scored 108.5 points and finished fifth out of five teams.

Maconaquah won the boys team title with 378 points and the girls team title with 366 points.

Maconaquah has won nine consecutive boys team titles and eight consecutive girls team titles. This is Maconaquah’s ninth year in the conference.

Steininger won the 200 individual medley in 2:16.23, outdueling Lewis Cass’ Jackson Hedrick to win by 3.58 seconds.

Brooks won the diving title with 315.05 points over 11 dives. Maconaquah’s Brady Dausch scored 302.35 points and took second.

Jake Seuferer finished second in all four of his events – 200 freestyle, 500 freestyle, 200 freestyle relay and 400 freestyle relay.

Tanner Reese, Spencer Backus and Steininger joined him on both relays.

Steininger and Reese finished second and third, respectively, in the 100 butterfly, and Reese also took fourth in the 50 freestyle.

In the girls meet, the highest-finishing Rochester swimmer was freshman Kylie Haselby, who was fifth in both diving and the 100 backstroke.

Rochester counted 39 season-best swims and 15 podium finishes.

The next meet is a boys-only meet against Plymouth on Jan. 30. Girls sectionals begin Feb. 1 at Warsaw.

TRC girls swimming results: Maconaquah 366, Lewis Cass 310, Manchester 250, Wabash 117.5, Rochester 108.5

Scoring on 16-13-12-11-10-9-7-5-4-3-2-1 basis for individual events and 32-26-24-22-20 basis for relays

Winners plus all Rochester results

200 medley relay

1. Lewis Cass (Zeck, Hall, Garland, Holmquest) – 2:03.11, 5. Rochester (Kylie Haselby, Lily Chipps, Jenna Seuferer, Ava Thomas) – 2:41.14

200 freestyle

1. Jordan (MAC) – 2:07.03, 12. Skyla Mitchell (RHS) – 2:42.04, 13. Seanna Gudas (RHS) – 2:43.44, 15. Payton Moore (RHS) – 3:05.26

200 individual medley

1. Zeck (LC) – 2:31.64, 10. Jenna Seuferer (RHS) – 3:23.06

50 freestyle

1. Garcia (MAN) – 25.65 seconds, t-11. Ava Thomas (RHS) – 32.84, 14. Kaedra Shook (RHS) – 34.89, 15. Riley Vessels (RHS) – 37.20

Diving

1. McClain (MAC) – 267.75 points, 5. Kylie Haselby (RHS) – 217.95

100 butterfly

1. Garland (LC) – 1:08.14, 10. Jenna Seuferer (RHS) – 1:46.28

100 freestyle

1. Garcia (MAN) – 56.63 seconds, 11. Seanna Gudas (RHS) – 1:12.53, 14. Audrey Widman (RHS) – 1:16.47, 16. Lily Chipps (RHS) – 1:24.75

500 freestyle

1. Jordan (MAC) – 5:53.94, 8. Ava Thomas (RHS) – 7:10.14, 13. Kaedra Shook (RHS) – 8:10.12, 14. Payton Moore (RHS) – 8:11.33

200 freestyle relay

1. Maconaquah (Laber, Winegardner, A. Jordan, C. Jordan) – 1:50.38, 5. Rochester (Kylie Haselby, Ava Thomas, Skyla Mitchell, Seanna Gudas) – 2:14.06

100 backstroke

1. Zeck (LC) – 1:05.79, 5. Kylie Haselby (RHS) – 1:19.71, 8. Skyla Mitchell (RHS) – 1:27.70, 11. Riley Vessels (RHS) – 1:33.60

100 breaststroke

1. Hall (LC) – 1:15.96, 10. Lily Chipps (RHS) – 1:40.60, 12. Audrey Widman (RHS) – 1:55.06

400 freestyle relay

1. Maconaquah (Loshnowsky, Schoettmer, Winegardner, C. Jordan) – 4:11.09, 4. Rochester (Skyla Mitchell, Jenna Seuferer, Seanna Gudas, Audrey Widman) – 5:17.25

TRC boys swimming results: Maconaquah 378, Rochester 243, Lewis Cass 211, Wabash 204, Manchester 136, Northfield 12

Scoring on 16-13-12-11-10-9-7-5-4-3-2-1 basis for individual events and 32-26-24-22-20 basis for relays

Winners plus all Rochester results

200 medley relay

1. Wabash (McCann, Howard, Perkins, Jones) – 1:46.76, 5. Rochester (Reece Johnson, Lane Shank, Brevin Nicholson, Noah Riffle) – 2:05.76

200 freestyle

1. McManus (MAC) – 1:50.65, 2. Jake Seuferer (RHS) – 1:51.37, 9. Noah Riffle (RHS) – 2:27.32, 10. Seth Flenar (RHS) – 2:28.70

200 individual medley

1. Wes Steininger (RHS) – 2:16.23, 7. Spencer Backus (RHS) – 2:23.85, 8. Reece Johnson (RHS) – 2:26.67

50 freestyle

1. Lorenz (MAC) – 23.84 seconds, 4. Tanner Reese (RHS) – 24.68, 8. Peyton Brooks (RHS) – 26.43, 14. David Smith (RHS) – 34.77

Diving

1. Peyton Brooks (RHS) – 315.05 points

100 butterfly

1. Bennett (MAN) – 58.66 seconds, 2. Wes Steininger (RHS) – 1:00.57, 3. Tanner Reese (RHS) – 1:01.00, 9. Brevin Nicholson (RHS) – 1:22.13

100 freestyle

1. McCann (WAB) – 50.87 seconds, 4. Spencer Backus (RHS) – 54.51, 5. Lane Shank (RHS) – 54.71, 12. Grant Bailey (RHS) – 1:05.01

500 freestyle

1. McManus (MAC) – 5:02.54, 2. Jake Seuferer (RHS) – 5:08.90, 9. Noah Riffle (RHS) – 6:40.45, 11. Elliot Miller (RHS) – 8:32.56

200 freestyle relay

1. Maconaquah (Nye, Higgins, Lorenz, McManus) – 1:34.62, 2. Rochester (Tanner Reese, Spencer Backus, Wes Steininger, Jake Seuferer) – 1:35.60

100 backstroke

1. McCann (WAB) – 1:00,92, 9. Brevin Nicholson (RHS) – 1:22.92, 10. Grant Bailey (RHS) – 1:27.68, 11. Elliot Miller (RHS) – 1:51.91

100 breaststroke

1. Nye (MAC) – 1:01.99, 7. Lane Shank (RHS) – 1:19.17, 8. Reece Johnson (RHS) – 1:22.29, 13. Seth Flenar (RHS) – 1:36.45

400 freestyle relay

1. Maconaquah (Rodkey, Ousley, McManus, Lorenz) – 3:30.90, 2. Rochester (Tanner Reese, Spencer Backus, Wes Steininger, Jake Seuferer) – 3:31.34


47 views0 comments

Komentar


RTCtv4 App AD.png
Mike Anderson Rochester.png
bottom of page