top of page
AD For  BUILDING FIBER TO ALL OF FULTON COUNTY (Facebook Post).png
Woodlawn Hospital.png
RTCtv4 2 Space Shoppers Guide Ad.png
Webbs Family Pharmacy.png
First Federal Savings Bank Banner.png
Nutrien Ag Solutions Banner.png
Post: Blog2_Post
  • Val T.

Valley wrestling finishes 6th at sectional, advances 7 to regional

BY VAL TSOUTSOURIS

Sports Editor, RTC

Wrestling

Advancing seven wrestlers to the regional, the Tippecanoe Valley wrestling team scored 110 points and finished sixth out of 10 teams at the Peru sectional Saturday.

North Miami won the sectional with 204 points. The sectional title was their first since 1979. Maconaquah was second with 180.

Valley did not have any individual sectional champions. Their regional qualifiers included Kodiak Hillen, who was fourth at 113; Remington Rickel, who was fourth at 144; Denver Wilson, who was third at 157; Colton Crabb, who was second at 165; Parker Adamson, who was fourth at 175; Dalton Alber, who was second at 215; and Kolten Sisk, who was second at 285.

The top four wrestlers in each weight class advanced to the regional, which Peru will also host at 9:30 a.m. this Saturday.

Valley was reassigned from the Plymouth sectional to the Peru sectional for this season, which means that Valley will also feed into the Fort Wayne semistate instead of the East Chicago semistate.

Peru wrestling sectional results: North Miami 204, Maconaquah 180, Manchester 141, Peru 141, Huntington North 124.5, Tippecanoe Valley 110, Northfield 106, Lewis Cass 95, Wabash 68, Southwood 42

Valley results

106 – Max Harsh – sixth, 113 – Kodiak Hillen – fourth, 120 – Aaron Babbitt - DNP, 126 – Thad Shambaugh – DNP, 132 – forfeit, 138 – Joseph Lybarger – DNP, 144 – Remington Rickel – fourth, 150 – Masen Fincher – DNP, 157 – Denver Wilson – third, 165 – Colton Crabb – second, 175 – Parker Adamson – fourth, 190 – forfeit, 215 – Dalton Alber – second, HWT – Kolten Sisk – second

Peru sectional individual champions

106 – Rex Moore (Manchester), 113 – Braylon McIntire (North Miami), 120 – Jordan Korreckt (North Miami), 126 – Alex Ousley (Maconaquah), 132 – Glen Baldwin (Peru), 138 – Carter Booth (Wabash), 144 – Riley Kling (North Miami), 150 – Luke Teusch (Huntington North), 157 – Isaiah Burlingame (Manchester), 165 – Jordan Simon (North Miami), 175 – Ethan Farnell (Maconaquah), 190 – Elias Cressell (Wabash), 215 – Preston Duffy (Manchester), HWT – Trevi Hillman-Conley (Peru)

Valley regional ticket matches

113 – Kodiak Hillen vs. Jalen Sawyer-May (Kokomo)

144 – Remington Rickel vs. Emiliano Liscano (Oak Hill)

157 – Denver Wilson vs. Will Warnock (Oak Hill)

165 – Colton Crabb vs. Deaglan Pleak (Western)

175 – Parker Adamson vs. Evan Miller (Oak Hill)

215 – Dalton Alber vs. Jimmy Rincon (Tri-Central)

HWT – Kolten Sisk vs. Jedaiah Beard (Kokomo)


18 views0 comments

Opmerkingen


RTCtv4 App AD.png
Mike Anderson Rochester.png
bottom of page