• Val T.

Winamac’s Brandt finishes 14th in discus at Crown Point regional

BY VAL TSOUTSOURIS

Sports Editor, RTC

Winamac junior Beau Brandt finished 14th in the discus at the Crown Point regional Thursday with a top throw of 111-7.

Brandt had thrown the discus 121-11 at the Rensselaer sectional one week earlier to finish third.

Brandt was the only Winamac athlete to compete at Crown Point.

Merrillville won the regional with 86 points. Lake Central was second with 56.

The IHSAA state finals are at Ben Davis High School in Indianapolis on June 4.

Crown Point boys track regional results: 1. Merrillville 86, 2. Lake Central 56, 3. Valparaiso 54, 4. Crown Point 50, 5. Portage 42, Winamac 0

Scoring on 10-8-6-5-4-3-2-1 basis

State qualifiers (top three) plus all Winamac results

100 m

1. Gethers (Lake Central) – 10.77 seconds, 2. Haynes (Michigan City) – 10.85, 3. Davis (Merrillville) – 10.98

200 m

1. Fly Jr. (Michigan City) – 22.01 seconds, 2. Gethers (Lake Central) – 22.26, 3. Farmer (Lowell) – 22.31

400 m

1. Farmer (Lowell) – 50.35 seconds, 2. Collins (Hammond Morton) – 51.32, 3. Rogers (Merrillville) – 51.37

800 m

1. Simmons (Crown Point) – 1:55.14, 2. Otterbacher (Valparaiso) – 1:55.49, 3. Streeter (Chesterton) – 1:55.78

1,600 m

1. Guerra (Highland) – 4:11.87, 2. Raymond (LaPorte) – 4:14.60, 3. Noble (Hanover Central) – 4:26.61

3,200 m

1. Guerra (Highland) – 9:25.61, 2. Hoffman (Kankakee Valley) – 9:31.32, 3. Bock (Crown Point) – 9:31.94

110 m hurdles

1. Olson (Valparaiso) – 15.14 seconds, 2. Donald (Merrillville) – 15.34, 3. Magnuson (LaPorte) – 15.39

300 m hurdles

1. Johnson (Kankakee Valley) – 39.88 seconds, 2. Suroviak (Lake Central) – 40.12, 3. Olson (Valparaiso) – 40.51

4 x 100 m relay

1. Merrillville (Jones, Glass, Sanders, Davis) – 42.40 seconds, 2. Michigan City – 43.19, 3. Portage – 43.34

4 x 400 m relay

1. Lake Central (Podlin, Marauder, Berry, Duggan) – 3:23.59, 2. Chesterton – 3:25.27, 3. Valparaiso – 3:26.18

4 x 800 m relay

1. Crown Point (Hulen, White, Bock, Simmons) – 8:02.91, 2. Portage – 8:07.03, 3. Chesterton – 8:15.55

Long jump

1. 1. Hill (Portage) – 22-4, 2. Glass (Merrilville) – 21-5, 3. Caldwell (Calumet) – 21-0

High jump

1. Postman (Crown Point) – 6-2, 2. Lovett (Munster) – 6-2, 3. Mathis (Merrillville) – 6-2

Discus

1. Rios (Highland) – 176-8, 2. Arnett (Morgan Township) – 168-1, 3. Smith (New Prairie) – 158-3

Shot put

1. Arnett (Morgan Township) – 60-4, 2. Grant (Merrillville) – 57-3, 3. Rios (Highland) – 53-11

Pole vault

1. R. Johnston (Hobart) – 15-8, 2. C. Johnston (Hobart) – 15-0, 3. O’Laughlin (New Prairie) – 13-8


9 views0 comments