• Val T.

Rochester’s Beall qualifies for sectional finals in 200 free, 500 free

RHS’ Shank, Riffle, Bode, Valley’s Smith, Pioneer’s Chan also advance to finals


BY VAL TSOUTSOURIS

Sports Editor, RTC

Rochester junior Makenna Beall, the school record holder in both the 200 freestyle and 500 freestyle, advanced to the sectional finals in both events at the Warsaw sectional preliminaries Thursday.

Beall qualified fourth in the 200 freestyle in 2:06.00 and qualified second in the 500 freestyle in 5:40.99. Her school records are 2:02.51 in the 200 freestyle, which was set at the Three Rivers Conference meet at Maconaquah on Jan. 22, and 5:25.76 in the 500 freestyle, which was set at the 2019 state meet.

Rochester

Beall is the two-time defending sectional champion in the 500 freestyle. Culver Academy junior Emily Heim was the top qualifier in the 500 freestyle in 5:35.36. Heim finished second behind Beall at the 2020 sectional in the 500 freestyle.

Beall was one of four RHS swimmers to advance to a sectional final.

Senior Ellie Shank qualified eighth and also advanced with Beall to the 200 freestyle final in 2:16.47. Sophomore Bella Riffle qualified eighth in the 100 butterfly in 1:10.14. Junior Elena Bode qualified fifth in the 100 freestyle in 59.57 seconds.

RHS also advanced to the finals in two relays.

The 200 freestyle relay team consisting of Bode, Riffle, Kendyll Bradley and Beall qualified third in 1:51.39 behind Culver Academy and Warsaw.

Also, the 400 freestyle relay team consisting of Shank, Elizabeth Swango, Zoe Seward and Riffle qualified fifth in 4:27.66.

The 200 medley relay team was disqualified.

Rochester swimmers advancing to consolation finals included Seward in the 200 freestyle and 500 freestyle, Bode and Elizabeth Swango in the 200 individual medley, Bradley in the 50 and 100 freestyles, Madilyn Calloway in the 50 freestyle and 100 backstroke, Melody Hisey in the 100 freestyle, Shank in the 500 freestyle and Riffle in the 100 backstroke.

Tippecanoe Valley

The lone Valley swimmer to advance to an individual sectional final was sophomore Makena Smith, who swam a 1:19.07 in the 100 breaststroke and qualified eighth.

Valley also qualified sixth in the 200 freestyle relay and seventh in both the 200 medley relay and 400 freestyle relay.

The 200 medley and 200 freestyle relay teams consisted of Smith, Kendall Craig, Maddie Woodward and Shayleigh Honeycutt. The 400 freestyle relay team consisted of Ava Craig, Katelyn Lowman, Alejandra Jimenez and Olivia Wilson.

Valley swimmers advancing to the consolation round included Kendall Craig in the 100 and 200 freestyles, Honeycutt in the 200 individual medley, Smith in the 100 butterfly, Ava Craig in the 500 freestyle and 100 backstroke and Olivia Wilson in the 100 backstroke.

Pioneer

The lone area freshman and the lone Pioneer swimmer to reach an individual final is Chloe Chan, who qualified third in the 100 breaststroke in 1:14.50 and will be chasing top qualifier Halle Briner of Manchester (1:06.76) in the final.

Both the 200 freestyle relay and 400 freestyle relay teams from Pioneer qualified eighth and advanced to the finals.

The 200 freestyle relay team consisted of Emily Chan, Mackenzie Robinson, Lane Hood and Chloe Chan. The 400 freestyle relay team consisted of Esther McKaig, Emma Elliott, Ayla Depoy and Keigen Reno.

Those Pioneer swimmers who will be swimming in a consolation race Saturday include Emily Chan in the 200 individual medley and 100 freestyle, Chloe Chan in the 100 butterfly and Mackenzie Robinson in the 100 butterfly.

The top eight preliminary times in each event advanced to the final. The next eight fastest times will swim in the consolation race. Those qualifying 17th and 18th are alternates.

The entire diving competition will be held Saturday. Diving preliminaries will start at 9 a.m. All swimming and diving finals will begin at 1 p.m.

In order to qualify for the IHSAA state finals in a swimming event, an individual or relay team must win their sectional title, meet a difficult state qualifying standard or be the next fastest times in order to achieve a field of 32 in each event.

The top four divers advance to the Valparaiso diving regional on Tuesday. Pioneer’s Grace Ulrich is the defending sectional diving champion.

WARSAW GIRLS SWIMMING SECTIONAL PRELIMINARY RESULTS

Top qualifiers plus all Rochester, Tippecanoe Valley and Pioneer results

200 MEDLEY RELAY

1. Columbia City – 2:02.14, 7. Valley (Maddie Woodward, Makena Smith, Shayleigh Honeycutt, Kendall Craig) – 2:13.00, DQ. Rochester (Elizabeth Swango, Melody Hisey, Molly Vance-Gruss, Madilyn Calloway), DQ. Pioneer (Emily Chan, Chloe Chan, Mackenzie Robinson, Lane Hood)

200 FREESTYLE

1. H. Briner (Manchester) – 1:58.45, 4. Makenna Beall (RHS) – 2:06.00 (final), 8. Ellie Shank (RHS) – 2:16.47 (final), 10. Kendall Craig (TV) – 2:17.41 (consolation), 16. Zoe Seward (RHS) – 2:27.51 (consolation)

Did not advance

21. Katelyn Lowman (TV) – 2:50.65, 22. Nicole Quaglio (PIO) – 2:52.81, 23. Amanda Harrington (PIO) – 2:53.29, 24. Alejandra Jimenez (TV) – 2:56.77

200 INDIVIDUAL MEDLEY

1. J. Briner (Manchester) – 2:20.88, 9. Shayleigh Honeycutt (TV) – 2:34.91 (consolation), 10. Elena Bode (RHS) – 2:35.45 (consolation), 14. Emily Chan (PIO) – 2:42.51 (consolation), 15. Elizabeth Swango (Rochester) – 2:47.47 (consolation), 18. Mackenzie Robinson (PIO) – 2:48.90 (alternate)

Did not advance

19. Lola Brady (RHS) – 3:04.55

50 FREESTYLE

1. Baumgartner (CGA) – 25.15 seconds, 13. Madilyn Calloway (RHS) – 29.29 (consolation), t-14. Kendyll Bradley (RHS) – 29.31 (consolation)

Did not advance

19. Molly Vance-Gruss (RHS) – 30.63, 22. Olivia Wilson (TV) – 31.82, 23. Alejandra Jimenez (TV) – 31.98, 25. Lane Hood (PIO) – 32.00, 27. Katelyn Stump (TV) – 35.20, 30. Kaylyn Zeigler (PIO) – 41.63, 32. Rileigh Schmaltz (PIO) – 1:02.43

100 BUTTERFLY

1. J. Briner (MAN) – 1:01.68, 8. Bella Riffle (RHS) – 1:10.14 (final), 11. Makena Smith (TV) – 1:12.62 (consolation), 14. Chloe Chan (PIO) – 1:16.05 (consolation), 16. Mackenzie Robinson (PIO) – 1:19.77 (consolation), 17. Elizabeth Swango (RHS) – 1:22.21 (alternate), 18. Molly Vance-Gruss (RHS) – 1:23.63 (alternate)

100 FREESTYLE

1. Baumgartner (CGA) – 55.29 seconds, 5. Elena Bode (RHS) – 59.57 (final), 11. Emily Chan (PIO) – 1:02.03 (consolation), 13. Kendyll Bradley (RHS) – 1:03.95 (consolation), 14. Melody Hisey (RHS) – 1:04.97 (consolation), 15. Kendall Craig (TV) – 1:05.44 (consolation)

Did not advance

19. Maddie Woodward (TV) – 1:08.13, 21. Esther McKaig (PIO) – 1:11.78, 26. Olivia Freels (PIO) – 1:19.85, 28. Katelyn Stump (TV) – 1:20.81

500 FREESTYLE

1. Heim (CGA) – 5:35.36, 2. Makenna Beall (RHS) – 5:40.99 (final), 9. Ellie Shank (RHS) – 6:11.72 (consolation), 11. Zoe Seward (RHS) – 6:40.38 (consolation), 16. Ava Craig (TV) – 7:19.77 (consolation), 17. Katelyn Lowman (TV) – 7:28.99 (alternate)

Did not advance

20. Nicole Quaglio (PIO) – 8:00.16, 21. Amanda Harrington (PIO) – 8:13.93, 22. Keigen Reno (PIO) – 8:18.86

200 FREESTYLE RELAY

1. Culver Academy – 1:46.02, 3. Rochester (Elena Bode, Bella Riffle, Kendyll Bradley, Makenna Beall) – 1:51.39 (final), 6. Valley (Makena Smith, Kendall Craig, Maddie Woodward, Shayleigh Honeycutt) – 1:58.12, 8. Pioneer (Emily Chan, Mackenzie Robinson, Lane Hood, Chloe Chan) – 1:59.03

100 BACKSTROKE

1. Doyle (Warsaw) – 1:03.12, 11. Madilyn Calloway (RHS) – 1:18.97 (consolation), 13. Ava Craig (TV) – 1:21.97 (consolation), 15. Bella Riffle (RHS) – 1:23.82 (consolation), 16. Olivia Wilson (TV) – 1:24.10 (consolation), 17. Maddie Woodward (TV) – 1:24.35 (alternate)

Did not advance

21. Ayla Depoy (PIO) – 1:33.36, 22. Emma Elliott (PIO) – 1:35.89, DQ. Araceli Ochoa (RHS)

100 BREASTSTROKE

1. H. Briner (MAN) – 1:06.76, 3. Chloe Chan (PIO) – 1:14.50, 8. Makena Smith (TV) – 1:19.07 (final)

Did not advance

19. Macie Nelson (RHS) – 1:32.99, 22. Melody Hisey (RHS) – 1:36.53, 25. Hannah Lowman (TV) – 1:39.51, DQ. Lola Brady (RHS)

400 FREESTYLE RELAY

1. Culver Academy – 3:49.28, 5. Rochester (Ellie Shank, Elizabeth Swango, Zoe Seward, Bella Riffle) – 4:27.66 (final), 7. Valley (Ava Craig, Katelyn Lowman, Alejandra Jimenez, Olivia Wilson) – 5:07.62 (final), 8. Pioneer (Esther McKaig, Emma Elliott, Ayla Depoy, Keigen Reno) – 5:11.70


Makenna Beall and Elena Bode of RHS Swimming

63 views0 comments