top of page
AD For  BUILDING FIBER TO ALL OF FULTON COUNTY (Facebook Post).png
Woodlawn Hospital.png
RTCtv4 2 Space Shoppers Guide Ad.png
Webbs Family Pharmacy.png
First Federal Savings Bank Banner.png
Nutrien Ag Solutions Banner.png
Post: Blog2_Post
  • Val T.

Winamac’s Disinger, Keller eliminated in shot put at Valpo regional

BY VAL TSOUTSOURIS

Sports Editor, RTC

Boys track

Winamac shot putters Charles Disinger finished 12th and 14th, respectively, at the Valparaiso boys track regional Thursday, ending their seasons.

Disinger, a sophomore who won the Rensselaer sectional on May 16, had a throw that went 44-10. His winning throw at the sectional was 47-6.

Keller, a senior, had a toss of 44-2 at Valparaiso after taking third at the sectional with a throw of 46-7.

The top three in each event plus those meeting a difficult qualifying standard advanced to the IHSAA state finals, which will be held at the Robert C. Haugh Track and Field Complex in Bloomington on June 1.

Disinger and Keller were competing in their first regional.

Crown Point won the team title with 83 points. Chesterton was second with 73.

Valparaiso boys track regional results (top 10 teams plus area teams): 1. Crown Point 83, 2. Chesterton 73, 3. Merrillville 70.5, 4. LaPorte 59.5, 5. Lake Central 48, 6. Valparaiso 44, 7. Hobart 31, 8. Portage 25, 9. Kankakee Valley 24, 10. Highland 22, Winamac 0

State qualifiers (top 3) plus all Winamac results

100 m

1. Shearer (Hobart) – 10.94 seconds, 2. Williams (LaPorte) – 11.02, 3. Ramsey (Merrillville) – 11.03

200 m

1. Williams (LaPorte) – 22.13 seconds, 2. Zander (Kankakee Valley) – 22.43, 3. Dorsey (Bowman Academy) – 22.46

400 m

1. Shearer (Hobart) – 48.52 seconds, 2. Clay (LaPorte) – 48.976, 3. Resto (Chesterton) – 49.55

800 m

1. Newton (Lake Central) – 1:54.34, 2. Drain (DeMotte Christian) – 1:56.60, 3. Cavanaugh (Valparaiso) – 1:56.65

1,600 m

1. Kimmel (South Central (Union Mills)) – 4:19.41, 2. Strietelmeier (Highland) – 4:22.18, 3. Sienkowski (Valparaiso) – 4:22.83

3,200 m

1. Conroy (Portage) – 9:12.16, 2. LaPatra (Griffith) – 9:25.10, 3. Brown (Munster) – 9:32.40

110 m hurdles

1. Peters (Merrillville) – 14.26 seconds, 2. Finley (Andrean) – 14.47, 3. Barnewall (Chesterton) – 14.64

300 m hurdles

1. Garcia (Lake Central) – 39.06 seconds, 2. Barnewall (Chesterton) – 39.14, 3. Olikagu (Illiana Christian) – 39.53

4 x 100 m relay

1. Merrillville – 42.42 seconds, 2. Hammond Morton – 42.85, 3. Bowman Academy – 42.99

4 x 400 m relay

1. LaPorte – 3:21.83, 2. Chesterton – 3:23.93, 3. Crown Point – 3:24.92

4 x 800 m relay

1. Valparaiso – 7:55.17, 2. Lake Central – 7:56.62, 3. Munster – 7:57.62

Long jump

1. Ramsey (Merrillville) – 23-0, 2. Jones (Crown Point) – 22-7 ½, 3. Joseph (Merrillville) – 22-3 1/2

High jump

1. Brandon (Chesterton) – 6-7, 2. Kapuschat (Portage) – 6-6, 3. Begley (Crown Point) – 6-3

Discus

1. Malaski (Crown Point) – 172-10, 2. Frieden (Kankakee Valley) – 171-5, 3. McNutt (Highland) – 156-10

Shot put

1. Malaski (Crown Point) – 59-0, 2. McNutt (Highland) – 58-11, 3. Butz (Morgan Township) – 56-6, 12. Charles Disinger (Winamac) – 44-10, 14. Max Keller (Winamac) – 44-2

Pole vault

1. Roman (Crown Point) – 14-0, 2. Easter (Merrillville) – 14-0, 3. Donovan (Crown Point) – 13-3


5 views0 comments

Comments


RTCtv4 App AD.png
Mike Anderson Rochester.png
bottom of page