• Val T.

Rochester swimming roundup: Boys beat Eastern, girls fall

BY VAL TSOUTSOURIS

Sports Editor, RTC

Swimming

Eastern (Greentown) 100, Rochester 78 (girls, Jan. 13)

Rochester 99, Eastern (Greentown) 83 (boys, Jan. 13)

Elena Bode won the 200 freestyle and 100 butterfly, but the Rochester girls lost to host Eastern Jan. 13.

Madilyn Calloway was the other Lady Z to win an individual event when she won the 50 freestyle in 29.4 seconds.

Eastern won nine of 12 events, including all three relays.

In the boys meet, sophomore Jake Seuferer won four blue ribbons, and Wes Steininger and Dylan Steininger won three blue ribbons each in leading the Zebras to the win. Seuferer won the 200 individual medley and 100 butterfly. Wes Steininger won the 100 backstroke while Dylan Steininger won the 100 breaststroke.

Seuferer and the Steininger brothers also formed 75 percent of the victorious 200 medley and 400 freestyle relay teams. Jake Freeman joined them on the 200 medley relay while Tanner Reese joined them on the 400 freestyle relay.

Girls results: Eastern (Greentown) 100, Rochester 78

Scoring on 6-4-3-2-1 basis for individual events and 8-4-2 basis for relays

Winners plus all Rochester scorers

200 medley relay

1. Eastern (Williams, Kantz, Kendall, Shallenberger) – 2:11.60, 2. Rochester (Melody Hisey, Elena Bode, Madilyn Calloway, Kendyll Bradley) – 2:18.95, 3. Rochester (Araceli Ochoa, Greta Barbieri, Lola Brady, Ava Thomas) – 2:49.37

200 freestyle

1. Elena Bode (RHS) – 2:13.99, 4. Lola Brady (RHS) – 2:53.00, 5. Araceli Ochoa (RHS) – 2:59.14

200 individual medley

1. VanBibber (EAST) – (no time listed), 2. Bella Riffle (RHS) – (no time listed)

50 freestyle

1. Madilyn Calloway (RHS) – 29.4 seconds, 4. Molly Vance-Gruss (RHS) – 31.2, 5. Greta Barbieri (RHS) – 33.5

Diving

1. Jordan (EAST) – 212.15 points, 2. Kendyll Bradley (RHS) – 139.55, 3. Maddy Brouyette (RHS) – 121.50, 4. Ava Thomas (RHS) – 120.35

100 butterfly

1. Elena Bode (RHS) – 1:11.35, 2. Bella Riffle (RHS) – 1:13.96

100 freestyle

1. Shallenberger (EAST) – 1:03.68, 2. Madilyn Calloway (RHS) – 1:06.66, 3. Melody Hisey (RHS) – 1:08.37, 5. Greta Barbieri (RHS) – 1:17.28

500 freestyle

1. Kantz (EAST) – 6:09.39, 3. Kendyll Bradley (RHS) – 6:47.73, 4. Ava Thomas (RHS) – 7:38.78

200 freestyle relay

1. Eastern (Williams, VanBibber, Conner, Kendall) – 1:55.13, 2. Rochester (Bella Riffle, Madilyn Calloway, Melody Hisey, Molly Vance-Gruss) – 2:01.04, 4. Rochester (Lola Brady, Araceli Ochoa, Greta Barbieri, Ava Thomas) – 2:21.78

100 backstroke

1. Williams (EAST) – 1:09.88, 3. Molly Vance-Gruss (RHS) – 1:21.11, 4. Lola Brady (RHS) – 1:26.48

100 breaststroke

1. Hanneken (EAST) – 1:11.85, 3. Melody Hisey (RHS) – 1:22.98, 4. Araceli Ochoa (RHS) – 2:18.40

400 freestyle relay

1. Eastern (Kendall, Kantz, Conner, Williams) – 4:21.36, 2. Rochester (Bella Riffle, Kendyll Bradley, Molly Vance-Gruss, Elena Bode) – 4:25.43

Boys results: Rochester 99, Eastern (Greentown) 83

Scoring on 6-4-3-2-1 basis for individual events and 8-4-2 basis for relays

Winners plus all Rochester scorers

200 medley relay

1. Rochester (Jake Seuferer, Wes Steininger, Dylan Steininger, Jake Freeman) – 1:59.11, 3. Rochester (Tanner Reese, Lane Shank, Peyton Hiatt, Reece Johnson) – 2:15.31

200 freestyle

1. Hueston (EAST) – 2:00.72, 2. Jake Freeman (RHS) – 2:11.36, 3. Reece Johnson (RHS) – 2:18.13, 4. Peyton Hiatt (RHS) – 2:27.04

200 individual medley

1. Jake Seuferer (RHS) – 2:11, 2. Dylan Steininger (RHS) – 2:23, 4. Tanner Reese (RHS) – 2:43

50 freestyle

1. Kendall (EAST) – 26.8 seconds, 2. Lane Shank (RHS) – 27.2, 5. Pablo Lopez (RHS) – 32.2

Diving

1. Provont (EAST) – 288.75 points, 2. Bradly Bickle (RHS) – 199.10, 3. Kadin Kelly (RHS) – 186.60

100 butterfly

1. Jake Seuferer (RHS) – 1:01.48, 2. Reece Johnson (RHS) – 1:20.49

100 freestyle

1. Hueston (EAST) – 54.55 seconds, 2. Wes Steininger (RHS) – 58.16, 3. Tanner Reese (RHS) – 59.21, 5. Jacob Brubaker (RHS) – 1:17.59

500 freestyle

1. Kendall (EAST) – 6:07.06, 2. Peyton Hiatt (RHS) – 6:23.28, 5. Dillon Fishback (RHS) – 9:26.66

200 freestyle relay

1. Eastern (Brovont, Beedham, Cauthern, Hueston) – 1:43.97, 2. Rochester (Lane Shank, Jake Freeman, Reece Johnson, Peyton Hiatt) – 1:47.73, 4. Rochester (Pablo Lopez, Seth Flenar, Jacob Brubaker, Dillon Fishback) – 2:21.53

100 backstroke

1. Wes Steininger (RHS) – 1:08.44, 2. Jake Freeman (RHS) – 1:13.96, 4. Lane Shank (RHS) – 1:21.46

100 breaststroke

1. Dylan Steininger (RHS) – 1:14.34, 4. Pablo Lopez (RHS) – 1:28.66, 5. Seth Flenar (RHS) – 1:37.32

400 freestyle relay

1. Rochester (Wes Steininger, Tanner Reese, Dylan Steininger, Jake Seuferer) – 3:46.98, 4. Rochester (Pablo Lopez, Seth Flenar, Dillon Fishback, Jacob Brubaker) – 5:41.70

Maconaquah 133, Rochester 49 (girls, Jan. 6)

Maconaquah 113.5, Rochester 66.5 (boys, Jan. 6)

Elena Bode won the 200 individual medley for Rochester in a road loss to conference rival Maconaquah on Jan. 6.

Maconaquah won 11 of the 12 events.

Maconaquah also won eight of the 12 events, including all three relays, in the boys meet in notching the win.

Rochester’s Jake Seuferer won the 200 individual medley and 100 backstroke. Wes Steininger won the 100 butterfly. Bradly Bickle edged teammate Kadin Kelly in diving.

Girls results: Maconaquah 133, Rochester 49

Scoring on 6-4-3-2-1 basis for individual events and 8-4-2 basis for relays

Winners plus all Rochester scorers

200 medley relay

1. Maconaquah (Sebastian, Heath, Teegardin, Dornich) – 2:10.46, 2. Rochester (Madilyn Calloway, Elena Bode, Bella Riffle, Kendyll Bradley) – 2:12.85, 5. Rochester (Melody Hisey, Greta Barbieri, Lola Brady, Ava Thomas) – 2:38.86

200 freestyle

1. Montgomery (MAC) – 2:14.63, 3. Bella Riffle (RHS) – 2:31.20, 4. Madilyn Calloway (RHS) – 2:35.35

200 individual medley

1. Elena Bode (RHS) – 2:38.08

50 freestyle

1. Dornich (MAC) – 27.56 seconds, 3. Kendyll Bradley (RHS) – 29.43, 5. Melody Hisey (RHS) – 30.58

Diving

1. Jernagan (MAC) – 207.80 points, 2. Maddy Brouyette (RHS) – 121.65, 3. Kendyll Bradley (RHS) – 117.20, 4. Ava Thomas (RHS) – 111.70

100 butterfly

1. Teegardin (MAC) – 1:10.02, 2. Bella Riffle (RHS) – 1:13.99

100 freestyle

1. Dornich (MAC) – 1:01.98, 4. Molly Vance-Gruss (RHS) – 1:09.79, 5. Lola Brady (RHS) – 1:16.77

500 freestyle

1. Sebastian (MAC) – 6:03.24, 4. Madilyn Calloway (RHS) – 6:54.91

200 freestyle relay

1. Maconaquah (Hyde, Heath, Montgomery, Sebastian) – 1:55.77, 3. Rochester (Melody Hisey, Molly Vance-Gruss, Lola Brady, Madilyn Calloway) – 2:05.08

100 backstroke

1. Teegardin (MAC) – 1:07.17, 4. Molly Vance-Gruss (RHS) – 1:20.23, 5. Melody Hisey (RHS) – 1:26.06

100 breaststroke

1. Heath (MAC) – 1:19.23, 2. Elena Bode (RHS) – 1:20.40, 5. Lola Brady (RHS) – 1:38.71

400 freestyle relay

1. Maconaquah (Teegardin, Hyde, Montgomery, Dornich) – 4:10.98, 3. Rochester (Elena Bode, Bella Riffle, Molly Vance-Gruss, Kendyll Bradley) – 4:34.91

Boys results: Maconaquah 113.5, Rochester 66.5

Scoring on 6-4-3-2-1 basis for individual events and 8-4-2 basis for relays

Winners plus all Rochester scorers

200 medley relay

1. Maconaquah (Smitley, Nye, Hanson, Hays) – 1:52.87, 2. Rochester (Jake Seuferer, Dylan Steininger, Wes Steininger, Jake Freeman) – 1:55.92, 5. Rochester (Dillon Fishback, Lane Shank, Peyton Hiatt, Pablo Lopez) – 2:34.52

200 freestyle

1. McManus (MAC) – 2:01.77, 3. Jake Freeman (RHS) – 2:14.89, 5. Reece Johnson (RHS) – 2:21.72

200 individual medley

1. Jake Seuferer (RHS) – 2:10.76, t-2. Dylan Steininger (RHS) – 2:25.06

50 freestyle

1. Hays (MAC) – 23.68 seconds, 2. Wes Steininger (RHS) – 26.37, 5. Tanner Reese (RHS) – 27.60

Diving

1. Bradly Bickle (RHS) – 206.35 points, 2. Kadin Kelly (RHS) – 199.70

100 butterfly

1. Wes Steininger (RHS) – 1:04.13, 5. Peyton Hiatt (RHS) – 1:25.56

100 freestyle

1. Hays (MAC) – 53.35 seconds, 2. Dylan Steininger (RHS) – 57.38, 4. Tanner Reese (RHS) – 59.62, 5. Jake Freeman (RHS) – 59.76

500 freestyle

1. McManus (MAC) – 5:28.55, 3. Reece Johnson (RHS) – 6:28.27, 5. Pablo Lopez (RHS) – 7:31.51

200 freestyle relay

1. Maconaquah (Hanson, Lorenz, McManus, Hays) – 1:41.74, 2. Rochester (Jake Seuferer, Dylan Steininger, Jake Freeman, Wes Steininger) – 1:42.38, 4. Rochester (Reece Johnson, Tanner Reese, Jacob Brubaker, Lane Shank) – 1:56.98

100 backstroke

1. Jake Seuferer (RHS) – 1:00.86, 5. Dillon Fishback (RHS) – 1:43.18

100 breaststroke

1. Nye (MAC) – 1:14.09, 4. Pablo Lopez (RHS) – 1:30.58, 5. Lane Shank (RHS) – 1:32.46

400 freestyle relay

1. Maconaquah (Rodkey, Lorenz, Smitley, McManus) – 3:59.37, 3. Rochester (Peyton Hiatt, Pablo Lopez, Tanner Reese, Reece Johnson) – 4:21.74


38 views0 comments