First Federal Savings Bank Banner.png
Nutrien Ag Solutions Banner.png
 
AD For  BUILDING FIBER TO ALL OF FULTON COUNTY (Facebook Post).png
Woodlawn Hospital.png
RTCtv4 2 Space Shoppers Guide Ad.png
  • Val T.

Valley’s Burke advances to regional in high jump on callback

BY VAL TSOUTSOURIS

Sports Editor, RTC

Tippecanoe Valley sophomore high jumper Eric Burke earned a regional callback and will advance with six other teammates to the regional.

Goshen will host the regional at 6 p.m. May 26.

Burke cleared 5-10 on his second attempt and finished fifth at the Plymouth sectional Thursday. Only the top three receive automatic regional berths, but Burke had one of the next four best performances among those who are in sectionals that feed into the regional.

The other feeder sectionals are Goshen, Kokomo and Penn.

Burke’s teammate Dawson Perkins cleared 6-3 to win his second straight sectional title. Perkins, an IU-East track recruit, finished seventh at the IHSAA state finals last year.

Burke and Pioneer’s Cayden Hill are the only RTC area athletes to receive a regional callback, and both received their callback in the high jump.

Meanwhile, Valley’s Wade Jones was scratched in the 100 meters. Jones, a sophomore, will still compete in the 200 meters and as part of Valley’s 4 x 100 relay team. Jones runs the anchor leg on the relay, which won the sectional title in a school-record 43.50 seconds.

Valley senior Rex Kirchenstien is the No. 3 seed in the 400 meters, senior Wade Melanson is the No. 4 seed in the shot put, and Perkins is the No. 4 seed in the high jump going into the regional.

The highest seeded Rochester athlete going into the regional is senior Zach Pickens, who is seeded No. 6 going into the 400.

Plymouth boys track sectional results: Culver Academy 123, Rochester 115, Manchester 106, Bremen 78, Tippecanoe Valley 75, Plymouth 61, Whitko 26, Triton 10, North Miami 10, Caston 8, Culver 6

Scoring on 10-8-6-5-4-3-2-1 basis for all events

Regional qualifiers (top three) plus all Rochester, Valley, Caston and Culver results

100 m

1. Bourdier (CMA) – 11.32 seconds, 2. Wade Jones (TV) – 11.41, 3. Cummins (MAN) – 11.55, 5. Jarret Regan (RHS) – 11.88, 6. D.J. Basham (RHS) – 12.07, 14. Joshua Sullivan (CAS) – 12.66, 15. Chase Angot (CAS) – 12.83, 16. Gabe Jackson (CUL) – 13.02

200 m

1. Bourdier (CMA) – 22.57 seconds, 2. Wade Jones (TV) – 23.35, 3. Booth (CMA) – 23.82, 5. Layne Backus (RHS) – 24.43, 6. Rex Kirchenstien (TV) – 24.50

400 m

1. Rex Kirchenstien (TV) – 50.96 seconds, 2. Zach Pickens (RHS) – 51.57, 3. King (CMA) – 52.69, 12. Maddox Jewell (RHS) – 58.07, 14. Austin Dague (CAS) – 1:00.48, 16. Ryan Beem (CUL) – 1:01.83, 17. Brady Evans (CAS) – 1:02.58, 19. Brady Moise (CUL) – 1:09.17

800 m

1. R.J. Keranko (RHS) – 2:03.67, 2. Jones (MAN) – 2:03.77, 3. Schadek (PLY) – 2:06.25, 4. Destin Green (CUL) – 2:09.59, 7. Brady Rodgers (TV) – 2:12.70, 11. Peyton Hiatt (RHS) – 2:14.31, 17. Maxwell Sommers (CAS) – 2:46.36, 18. Liam Wilburn (CAS) – 3:05.52

1,600 m

1. Tullis (CMA) – 4:42.61, 2. Peyton Hiatt (RHS) – 4:45.48, 3. Obertein (CMA) – 4:47.87, 8. Dylan Steininger (RHS) – 5:03.94, 9. Destin Green (CUL) – 5:08.36, 13. Isaac Whetstone (TV) – 5:35.12, 16. Eli Sterk (TV) – 6:01.50, 17. Reyburn (CAS) – 6:01.72, 18. Aguilar-Mendez (CAS) – 6:31.05

3,200 m

1. Kincaid (BRE) – 9:58.86, 2. Miller (CMA) – 10:07.82, 3. Chris Rohr (RHS) – 10:45.72, 5. Wes Steininger (RHS) – 10:58.81, 7. Austin Dague (CAS) – 11:05.46, 12. Noah Pratt (CUL) – 13:54.25, 14. Edgar Aguilar-Mendez (CAS) – 14:30.70

110 m hurdles

1. Lincoln (MAN) – 15.64 seconds, 2. Patipe (CMA) – 16.62, 3. Heath (MAN) – 17.22, 4. Kaiden Towell (RHS) – 17.33, 8. Parker Wallace (RHS) – 18.91, 9. Ivan Callender (CUL) – 19.48, 11. Landon Kuykendoll (CUL) – 19.72, 12. Colton Crabb (TV) – 19.87, 14. Brason Smith (TV) – 20.15, 15. Corbin Smith (CAS) – 20.56

300 m hurdles

1. Lincoln (MAN) – 39.78 seconds (sectional record), 2. Patipe (CMA) – 42.34, 3. Villanueva Guillen (WHI) – 43.72, 7. Antonio Schlosser (RHS) – 46.56, 8. Kaiden Towell (RHS) – 47.33, 11. Colton Crabb (TV) – 50.18, 13. Corbin Smith (CAS) – 50.81

4 x 100 m relay

1. Valley (Caleb Petgen, Dawson Perkins, Wade Jones, Rex Kirchenstien) – 43.50, 2. Manchester – 43.73, 3. Rochester (Braxton Mencias, Jarret Regan, D.J. Basham, Layne Backus) – 44.99, 10. Caston (Joshua Sullivan, Corbin Smith, Liam Wilburn, Chase Angot) – 57.98

4 x 400 m relay

1. Manchester – 3:26.46, 2. Culver Academy – 3:32.35, 3. Rochester (Zach Pickens, D.J. Basham, Peyton Hiatt, R.J. Keranko) – 3:32.39, 8. Caston (Joshua Sullivan, Corbin Smith, Austin Dague, Chase Angot) – 4:13.74, 9. Culver (Sergio Villegas, Aaron Beach, Ivan Callender, Brady Moise) – 4:17.72

4 x 800 m relay

1. Rochester (Peyton Hiatt, Chris Rohr, Dylan Steininger, R.J. Keranko) – 8:30.89, 2. Culver Academy – 8:31.71, 3. Bremen – 8:32.71

Long jump

1. Braxton Mencias (RHS) – 19-11 ¾, 2. Hardin (BRE) – 19-4 ¾, 3. Freel (WHI) – 19-2 ¼, 6. Brayden Oliver (RHS) – 18-7 ¼, 7. Joshua Sullivan (CAS) – 18-6 ½, 9. Oliver Trigg (TV) – 18-5, 15. Gabe Jackson (CUL) – 16-6 ¾, 17. Landon Kuykendoll (CUL) – 15-3 ½

High jump

1. Dawson Perkins (TV) – 6-3, 2. Case (MAN) – 6-2, 3. Haecker (MAN) – 6-1, 5. Eric Burke (TV) – 5-10, 11. Bradly Bickle (RHS) – 5-2, 13. Ivan Callender (CUL) – 5-0, 15. Robert Evans (CUL) – 5-0, DNP. Layne Backus (RHS)

Discus

1. Ayres (MAN) – 136-0, 2. Marshall Fishback (RHS) – 135-1, 3. Wade Melanson (TV) – 133-4, 6. Garrison Hickle (CAS) – 121-3, 11. Eli Swango (RHS) – 104-2 ¼, 17. Landon Stevens (CUL) – 91-3, 18. Adrian Schouten (CUL) – 87-1 ¼, 19. Dalton Alber (TV) – 87-1, 21. Maxwell Sommers (CAS) – 70-6 ¼

Shot put

1. Wade Melanson (TV) – 52-5, 2. Cristian Quintana (PLY) – 48-8 ¾, 3. Marshall Fishback (RHS) – 47-9, 5. Cameron Mason (TV) – 41-9, 8. Ben Lee (CUL) – 40-10 ¼, 9. Devin Burkett (CUL) – 40-8 ½, 11. Alex Griggs (RHS) – 37-11, 20. Maxwell Sommers (CAS) – 31-6, DNP. Garrison Hickle (CAS)

Pole vault

1. Bourdier (CMA) – 14-6, 2. Dustin Siebert (RHS) – 12-0, 3. Weedling (PLY) – 11-6, 8. Mitchell Shafer (RHS) – 9-6



11 views0 comments
Mike Anderson Rochester.png
RTCtv4 App AD.png
Webbs Family Pharmacy.png